Устойчивият начин на живот със сигурност е тенденция, от която ще станем част по един или друг начин през следващите няколко години - освен ако вече не сме, разбира се.
Вече говорим не само за разделно изхвърляне на отпадъците, генериране на минимум боклук, по-малко ненужни покупки и други подобни промени в ежедневието, но и по-мащабни стъпки като избор на дом, който е природосъобразен.
А, като знаем, всяко ново е добре забравено старо. Вероятно и за това първите в света екологични и устойчиви 3D принтирани къщи ни приличат на праисторически жилища - но всъщност са много повече.
3D printed eco-house TECLA is done!
— WASP (@3dwasp) January 21, 2021
Check here https://t.co/drcgRk8DvP#3dprint #3dprinting #houses #building #innovation #wasp #architecture pic.twitter.com/EiMsdRSQFQ
Къщите, кръстени Tecla, са дело на архитекта Марио Кучинела. Проектът привлече вниманието по време на глобалната среща за климата, която се проведе наскоро в Глазгоу. Там бе даде за пример за строителство с нулеви въглеродни емисии.
Куполовидните постройки са отпечатани на 3D принтери в Италия, като за целта е използвана само местна почва. Според автора на идеята, това е "най-съвременната строителна технология", която може да осигури бързо и лесно подслон на много хора при извънредни ситуации и природни бедствия например.
3D printed clay house prototype, Lombardy, Italy, Mario Cucinella Architects, 2020 pic.twitter.com/Y9EyEGztt0
— Aris Roussinos (@arisroussinos) April 28, 2021
Кучинела обяснява, че крайният продукт е комбинация от древен материал, който хората са използвали за строене на подслони преди векове, и модерните технологии, които позволяват с него да се направи много повече и много по-добре.
Освен това, къщите са не просто функционални, но и естетически издържани. Първите няколко от тях вече се издигат в Маса Ломбарда, близо до Равена. Те са "построени" с помощта на няколко 3D принтера, дело на компанията 3D WASP, работещи едновременно.
Mario Cucinella Architects and WASP Launch 'TECLA' 3D Printed House https://t.co/bCn2G1XORQ pic.twitter.com/afo3XgpE35
— Grand_Whisperer (@grandwhisperer) October 28, 2019
Първите прототипи са с площ 60 кв.м. и са изградени с натрупване на слоеве, което не изисква скеле. Основната конструкция, състояща се от две кръгли структури с куполи, обединени в една, може да се изгради за 200 часа работа на принтерите, предава Daily Mail.
Crane WASP printing The House of Dust.#innovation #architecture #3dprinting #sustainability #art #modernart pic.twitter.com/YKkzkeD8v5
— WASP (@3dwasp) July 2, 2021
Пространството вътре е разделено на всекидневна, баня и спалня, които са с вградено обзавеждане като маси и столове, които също са изработени от 3D принтер. Куполът на върха на постройката може да се адаптира и променя спрямо околната среда - например дали има опасност от цунами, или земетресение.
Архитектът взема предвид и други особености като сухия и горещ климат, който изисква по-дебели стени за по-добра изолация. Към къщите може да се добави и специална система за събиране и пречистване на дъждовна вода.
TECLA Eco-Sustainable House From Raw Earth
— Yemit® (@Yemit360) July 23, 2021
MCA - Mario Cucinella Architects
= TECLA - Technology & Clay
WASP - World’s Advanced Saving Project
Mario Cucinella Architects https://t.co/6JOSLJ24mT#FridayFuture pic.twitter.com/MRGglzO9Ej