Устойчивият начин на живот със сигурност е тенденция, от която ще станем част по един или друг начин през следващите няколко години - освен ако вече не сме, разбира се. 

Еко пластмасата, спермата от сьомга и как помага за създаване на нова пластмаса

Необичайното приложение на спермата от сьомга

Как сперматозоидите на рибата помагат за създаване на...

Вече говорим не само за разделно изхвърляне на отпадъците, генериране на минимум боклук, по-малко ненужни покупки и други подобни промени в ежедневието, но и по-мащабни стъпки като избор на дом, който е природосъобразен.

А, като знаем, всяко ново е добре забравено старо. Вероятно и за това първите в света екологични и устойчиви 3D принтирани къщи ни приличат на праисторически жилища - но всъщност са много повече.

Къщите, кръстени Tecla, са дело на архитекта Марио Кучинела. Проектът привлече вниманието по време на глобалната среща за климата, която се проведе наскоро в Глазгоу. Там бе даде за пример за строителство с нулеви въглеродни емисии.

Куполовидните постройки са отпечатани на 3D принтери в Италия, като за целта е използвана само местна почва. Според автора на идеята, това е "най-съвременната строителна технология", която може да осигури бързо и лесно подслон на много хора при извънредни ситуации и природни бедствия например. 

Кучинела обяснява, че крайният продукт е комбинация от древен материал, който хората са използвали за строене на подслони преди векове, и модерните технологии, които позволяват с него да се направи много повече и много по-добре.

Освен това, къщите са не просто функционални, но и естетически издържани. Първите няколко от тях вече се издигат в Маса Ломбарда, близо до Равена. Те са "построени" с помощта на няколко 3D принтера, дело на компанията 3D WASP, работещи едновременно.

Първите прототипи са с площ 60 кв.м. и са изградени с натрупване на слоеве, което не изисква скеле. Основната конструкция, състояща се от две кръгли структури с куполи, обединени в една, може да се изгради за 200 часа работа на принтерите, предава Daily Mail.

Пространството вътре е разделено на всекидневна, баня и спалня, които са с вградено обзавеждане като маси и столове, които също са изработени от 3D принтер. Куполът на върха на постройката може да се адаптира и променя спрямо околната среда - например дали има опасност от цунами, или земетресение.

Архитектът взема предвид и други особености като сухия и горещ климат, който изисква по-дебели стени за по-добра изолация. Към къщите може да се добави и специална система за събиране и пречистване на дъждовна вода.