Едва ли някой родител с повече от едно дете е давал конкретен отговор на въпроса кое обича най-много. Майките и бащите обикновено не взимат отношение по този въпрос и заявяват, че няма как да предпочетат едно от децата си пред другото. Според международно проучване обаче родителите действително имат фаворити.

Каква е връзката между продължителността на живота и отглеждането на деца

Кои хора живеят по-дълго - тези с деца или тези без

И какво е обяснението

В изданието Psychological Bulletin изследователите описват метода и заключенията си. Те са анализирали данни от множество източници, включително 30 рецензирани статии в списания, обхващащи 19 469 различни участници от САЩ, Западна Европа и Канада.

Взети са предвид реда на раждане на децата, пола, темперамента и личностния характер - всички от които определени от самите родители. След това изследователите са проучили дали тези характеристики имат връзка с фаворизиране от страна на родителите. В повечето случаи данните се основават на докладваното от децата фаворизиране на родителите им, въпреки че в някои е допуснато обратното.

Учените заключават, че по-големите деца, дъщерите и по-съвестните и отговорни деца често са любимците на родителите си.

Снимка 699916

Източник: iStock

В изследването си авторите обаче отбелязват, че различното отношение към децата може да има отрицателни последици за развитието им и особено за тези, които не са фаворизирани. Това може да се изразява с по-ниска самооценка и по-проблемно поведение от тяхна страна както в детството, така и в юношеството.

Тук е и мястото да се уточни, че родителите са изявили предпочитанието си към дъщерите, макар и да не е забелязано от децата в семейството. Според авторите това може да се дължи на факта, че момичетата често са по-лесни за отглеждане и възпитание. Наред с това резултатите предполагат и че съвестните деца често са любимци, вероятно по същата причина.

Трябва да се отбележи също, че проучването все пак има пропуски. Един от тях са различията в моделите на родителството и възприятията за тях. Освен това е необходимо допълнително изследване, за да се установи дали моделите според проучването са останали еднакви през различните етапи от живота.

И не на последно място, изследователите допълват, че "причините, поради които родителите се отнасят по различен начин към децата си, вероятно са по-сложни и се простират отвъд факторите, изследвани в това проучване".

Снимка 699919

Източник: iStock

Професорът по приложна психология от бостънския университет Лори Крамър предупреждава, че данните са били събирани по различни начини от различните източници и анализът не взема предвид потенциалните промени в културните норми в продължение на десетилетия. Според нея е ключово, че характеристиките и поведението на самите деца могат да повлияят на нагласите на родителите.

"Идеята, че децата могат повече или по-малко да улеснят родителите във възпитанието, е наистина важна", допълва тя.

Мнението си изказва и професор Карл Пилемер, според когото децата могат да бъдат фаворитизрини за различни неща.

Опасностите, които крие късното бащинство

Опасностите, които крие късното бащинство

Биологичният часовник тиктака и при мъжете

"Родителите наистина правят разлика между децата си, но това не означава непременно, че харесват или обичат едното повече от другото", споделя той, цитиран от Guardian.