Добре установен факт от живота е, че с напредването на възрастта кожата ни започва да се набръчква. По-малко известно е обаче, точно защо това се случва. Появата на бръчки се приписва на няколко фактора - от генетиката до излагането на слънце и дори как и по колко спим. Има голяма вероятност обаче бръчките да са свързани с микробите по кожата ни.
Нови изследвания, които тепърва ще бъдат рецензирани, изследват точно това и се опитват да открият дали микробиомът на кожата - всички бактерии, гъбички, вируси и т.н, е замесен в нейния процес на стареене.
"Искахме да проучим до каква степен микробиомът на кожата се различава в стареещата кожа, тъй като установихме, че това е проява на генетични фактори и фактори на околната среда, включително начин на живот, етническа принадлежност, географско местоживеене, излагане на слънце, характеристики на кожата, хигиенни навици, цялостно здраве и възраст", казва пред New Scientist авторът на проучването Джулия О от лабораторията Jackson в Кънектикът.
За да разберат, тя и колегите ѝ изследват 51 жени, всички от които са бели и живеят в Париж. Приблизително половината са на възраст 20-26 години, докато останалите са между 54 и 60.
Използвайки специална техника, те успяват да идентифицират различните бактериални видове, присъстващи върху кожата на всеки човек. Екипът разглежда и няколко параметъра на стареенето на кожата, включително качеството и количеството на колагена, за които е известно, че намаляват с възрастта.
Източник: iStock
Както се очаква, изследователите идентифицират загуба на колаген при по-възрастните участници. При всички изследвани индивиди три вида бактерии са най-видни: Cutibacterium acnes, Staphylococcus epidermidis и Corynebacterium kroppenstedtii. Първият вид присъства в по-голямо изобилие при по-младите участници, докато последните две се срещат по-често в по-възрастната група.
Така авторите стигат до извода за връзка между тези видове и намаляването на нивата на колаген с напредване на възрастта. Посоката на корелацията обаче все още не е известна. Може да се окаже, както че бактериите причиняват загуба на колаген, така и че загубата на колаген променя микробиома на кожата. Интересно да се отбележи е, че екипът също установява, че по-възрастните индивиди имат по-голям брой бактерии с гени за антимикробна резистентност.
Източник: iStock
С напредването на възрастта сме кумулативно изложени на много антибиотици. Така микробите могат да придобият гени за резистентност към антибиотици от околната среда и един от друг, и да се поддържат в кумулативния генофонд на нашите кожни микроби. Както отбелязват изследователите, със сигурност употребата на антибиотици може да промени характеристиките на микробиома, което да допринесе за имунни и кожни бариерни ефекти. Следващата стъпка, според д-р О, е учените да се опитат да определят как точно бактериите могат да влияят върху производството на колаген, което налага още много допълнителни изследвания.