Броят на близнаците, родени в световен мащаб, не спира да се увеличава. Само за последните две десетилетия те са с 50% повече и днес броят им е над 120 милиона.
Като основна причина за това се смята все по-разпространената асистирана репродукция, при която в голяма част от случаите успешният резултат е под формата на бременност с близнаци.
Друг фактор е увеличаващата се възраст, на която жените стават майки. При по-възрастните шансът за близнаци е по-голям, отколкото при по-младите. При дамите над 30 години шансът за две бебета е с 60% повече.
Източник: iStock
По-голям е и при по-високите представителки на нежния пол, както и при тези, които консумират повече млечни продукти. Жените, родили близнаци, в повечето случаи живеят по-дълго.
Средно едно на 32 бебета е близнак, като този процент се увеличава. Най-възрастните близнаци, живели някога, умират на 108 и 113 години. Шансът да отпразнуват един век е само едно на 700 милиона.
Източник: iStock
22% от близнаците са левичари, като този процент при останалите бебета е едва 10. Еднояйчните близнаци са един път на 285 раждания. 1/4 от тях са огледални - различна посока на растеж на косата, огледални пръстови отпечатъци, единият борави с лявата, а другият - с дясната ръка.
Въпреки че имат почти напълно еднакво ДНК, еднояйчните близнаци имат различни пръстови отпечатъци. Те са еднакви до 13-та седмица на бременността, когато бебетата започват да се движат в плодния сак, да се докосват и да променят отпечатъците си.
Науката, която се занимава конкретно с близнаците, се нарича гемелология. А специфичният език, който 40% родените заедно използват, за да комуникират помежду си, учените наричат криптофазия, пише Huffington Post.