Ако си мислим, че навигирането в сайт за запознанства е трудно, време е да се запознаем със сексуалния живот на белогърлите овесарки (Zonotrichia albicollis). При тези птици всеки индивид може да се чифтосва само с една четвърт от вида си. Какво означава това ли? Ами тези птици решават да развият два допълнителни пола, като бонус към двата, които вече имат.
Любопитната странност на генетиката им е разкрита от Илейна Тътъл и Ръсти Гонсър, биолози от Канада, които изучават белогърлите овесарки. Заедно те откриват генетична мутация във вида, която преобръща голяма част от хромозомата на птицата, което води до четири генотипа. И те успешно да се размножават само с други специфични генотипове.
"Тази птица се държи така, сякаш има четири пола", съобщава пред Nature Кристофър Балакришнан, еволюционен биолог от Университета на Източна Каролина в Грийнвил. Той е колега на Тътъл и Гонсер.
Източник: iStock
Животните се разделят на видове, които могат успешно да се размножават, за да създадат жизнеспособно потомство, което означава, че техните бебета могат да имат бебета. Странно, но белогърлата овесарка е еволюирала така, че прави това размножаване по-трудно за себе си. Двете хромозоми на вида са еволюирали в различни подтипове, които диктуват кои птици с кого могат успешно да се чифтосват.
Белогърлите овесарки са сравнително често срещани в Северна Америка, но има два вида: птици с бели ивици на главите и други с кафяви ивици. Тези с белите райета са добри в пеенето, но са агресивни и не се справят много добре с родителските грижи.
Междувременно тези с кафявите райета са моногамни и добри родители, но ужасни певци. Въпреки различията си, врабчетата с белите ивици се чифтосват само и единствено с такива с кафяви ивици и обратно. Странното разделение в отделните видове може да се обясни с факта, че птиците с светлокафяви ивици имат две идентични копия на хромозома, но при пернатите с бели ивици има няколко инверсии, при които участъците от генома са ефективно отрязани и обърнати.
Източник: iStock
Тътъл и Гонсър проучват допълнително тези инверсии и откриват, че те ефективно смесват гените, за да създадат двата вида. Инверсиите не са уникални за белогърлите овесарки. Те всъщност се смятат за пораждането на XX и XY хромозомите при бозайниците, които диктуват пола и системата за определяне на пола ZW, която характеризира и пола на птиците, отбелязват от IFL Science.
Белогърлата овесарка всъщност е рядък пример за това, че има две допълнителни хромозоми, което означава, че е с четири пола. "Кой знае", казва Гонсер, "може да има много повече видове, които имат странни полови хромозоми, а ние просто никога не сме си правили труда да търсим."