Разположен на границата на провинция Лапландия в далечна северна Швеция, Aurora Safari Camp влиза в историята като първото зимно място с палатки, работещо в арктически климат. От 2013 г. посетители от всички краища на света пътуват до този отдалечен скандинавски сафари лагер, за да спят в мразовити условия, въпреки факта, че през по-голямата част от годината тук няма животни, които да се видят. Очевидният въпрос е: защо го правят тогава?
Идеята за Aurora Safari Camp е на Йонас Гейке, който придобива знанията си за организиране на сафари лагери от времето, което прекарва в Кения. Докато учи в университета в родния си град Упсала, на около 75 километра северно от Стокхолм, той попада на обява за търсене на мениджър за лагер в Масай Мара. Без никога да е бил в Африка или да се похвали с предишен опит в индустрията на хотелиерството - или дори да знае къде точно се намира Масай Мара - той кандидатства за работата.
"Обадих им се и им казах: "Наистина се интересувам от тази работа. Това винаги е била моята мечта. Наистина съм добър с дивата природа", разказва пред BBC той.
Разбира се, компанията отказа да му даде интервю. И така, той се обажда още шест пъти, докато накрая все пак не получава едно. Оттам нататък той успява успешно да влезе в ролята, възможност, която дава тласък на 25-годишната му кариера в управлението и изграждането на сафари лагери в цяла Източна Африка.
Когато притегателната сила към родината най-накрая става твърде силна, Гейке решава, че трябва да направи само още едно нещо. С помощта на Фредрик Броман, друг швед, когото Гейке среща в Найроби (двамата започват разговор, след като Гейке разбира, че Броман преди това е работил в местния му магазин в Упсала), двамата решават да направят сафари лагер в Швеция.
И въпреки големия скептицизъм от страна на приятели и бъдещи инвеститори - те знаят точно мястото, където да го направят. Въпреки че може би няма официално признание, шведската Лапландия е едно от най-големите диви пространства в света. Провинцията побира осем национални парка в своите граници, включително два от най-старите в Европа - Национален парк Сарек и Национален парк Абиско, като и двата са основани през 1909 г.
Заедно много от тези пространства образуват включената в списъка на ЮНЕСКО Лапонска зона - най-голямата земна площ в света, който е защитена за използване от местно население саамите, които все още водят огромните си стада от северни елени нагоре към обилните планински пасища на региона всяко лято.
С това знание идеята за сафари парк в арктически климат започва да има повече смисъл. Въпреки това, въпреки че регионът е един от най-естествените на планетата, Гейке твърди, в дълбините на зимата, той също е един от най-тихите в света, където сутрин не звучат птичи песни и няма бръмчащи насекоми, които раздвижват вечерния въздух.
Макар лагерът да претърпява основен ремонт през последните няколко години, заменяйки старите прохладни палатки с луксозни отопляеми дървени къщички, вечерите около огъня, както в Кения, продължават да се харесват от хората, които посещават мястото. И въпреки липсата на животни (с изключение на мечките може би) през зимата, Северното сияние всъщност е нещото, което привлича хората тук в студеното време.
"Аурора е нашата шведска версия на лъв или леопард и хората са също толкова отчаяни да правят снимки, както на животните в Африка", разказва още Гейке. Далеч от светлинното замърсяване, лагерът предлага перфектни условия да станем свидетели на астрологичния феномен, като две от къщичките имат стъклени покриви, така че посетителите могат да се насладят на спектакъла от комфорта на леглата си.
Но Гейке никога не препоръчва тези къщички, защото според него това не е пъроначалната идея на лагера и се пропуска смисъла на престоя в него. "Хората отиват в Кения, за да видят животните, но получават много повече. Те могат да опитат нова храна, да се срещнат с нови хора и да изпитат напълно различен начин на живот, а тук е абсолютно същото." Гейке споделя, че обикновено вечерята е волски кюфтета по рецепта на баба му, които всички туристи обожават. Шведът изтъква, че гостите на лагера могат да се насладят и на сауна под звездите и Полярното сияние.
Aurora Safari Camp всъщност дава възможност да прекараме качествено време в прекрасна среда, преплетена с богата местна култура, която Гейке вярва, че е основното нещо, което туристите оценяват от престоя си в някой от неговите лагери, независимо дали е в шведската Арктика или африканската савана. Всичко друго е бонус. Гейке обаче вижда как гостите се връщат година след година, а някои дотолкова се влюбват в района, че дори остават да живеят в околностите. Като доказателство за очарователната красота на местността е близкото село Гунашбин. В него, чието население се състои от скромните 189 души, живеят хора от поне 23 различни националности.