В последните години напредъкът на Обединените арабски емирства във всяко едно отношение е повече от впечатляващ. Най-силно определено се открояват Дубай и Абу Даби, които са централните и най-развити градове в ОАЕ. А плановете им за следващите години са още по-внушителни и целта е да станат първенци в световен мащаб - както по големина на сградите, така и с други мащабни проекти.
Поредният подобен пример са плановете на Дубай да построи най-голямото летище в света. Само преди 10 години първият търговски пътнически полет на авиокомпанията Wizz Air каца на международното летище Al Maktoum, известно още като Dubai World Central.
То се намира на 30 км от центъра на Дубай, буквално в пустошта. Но още тогава създателите му имат визията в не толкова далечно бъдеще то да се превърне във футуристичен мегахъб, който да гарантира ролята на емирството като основен възел на глобалната икономика, пише CNN.
A major expansion of #Dubai’s second airport Al Maktoum International will open in 2030, the emirate’s government said, five years later than officials had previously indicated https://t.co/uu3mrrDmZL pic.twitter.com/WQ88JqiBqw
— Arab News (@arabnews) October 19, 2018
А това определено изисква огромен капацитет, който да не бъде проблем нито за инфраструктурата, нито за персонала. По план когато Al Maktoum International бъде завършен, ще може да обслужва повече от 160 милиона пътници годишно, както и 12 милиона тона товари. За сравнение - най-натовареното в момента летище е Hartsfield-Jackson Atlanta International, където годишно се обслужват около 100 милиона пътници.
Заради пандемията и други фактори, 13 години след отварянето си, Dubai World Central все още не е напълно завършено, но вече е най-натовареното летище в света извън САЩ. Освен да посреща огромен пътникопоток към Дубай, то има и много други важни роли - като център за поддръжка и ремонт на самолети, както и централа на редица въздушни карго компании. По отношение на пътническите полети обаче тук най-чести са тези на нискотарифни компании от Източна Европа, Русия и Централна Азия.
Dubai World Central (DWC) ~ ‘Airport of the future’ ~ #WorldsLargetAirport #Vision ~ Dubai South - “aerotropolis”
— Karthik Koutharapu (@Ktink) March 4, 2024
Credits ~ https://t.co/r81WqdTMkv pic.twitter.com/tPeJ1tTZ8h
Плановете за развитие на най-голямото летище в Дубай отхвърлят някои заложени в най-големите летища по света практики - като разширяване чрез псотрояване на нови терминали. Ще променим напълно бизнес модела за летищата, ще ги направим всъщност много по-интимни и ще се отървем от всички наследени процеси, на които трябваше да подлагаме нашите клиенти твърде дълго", твърди Пол Грифитс, главен изпълнителен директор на Dubai Airports.
А летището, което тепърва има още много да се разраства, ще бъде центърът на Дубай Юг, цял нов град в пустинята в големи няколкостотин квадратни километра. Той ще се състои от осем квартала, някои от които индустриални, други търговски, а трети - с жилищни сгради.
С летището в центъра си новият град в пустинята ще се превърне в "аеротрополис". Той ще приюти и хъб на авиационна и космическа промишленост, както и наскоро обявения инженерен център на Emirates за 950 милиона долара. По план Дубай Юг трябва да стане дом на над милион души, а ще предложи работни места на цели 500 хиляди. И това поредно чудо насред пустинята е поредното доказателства, че в емирствата няма нищо невъзможно.
Emaar launches residential mega project in Dubai South https://t.co/0d2MYwjbU3 @emaardubai @Dubai_South pic.twitter.com/lU58mR1iQr
— Construction Business News ME (@CBN_ME) September 5, 2016