SpaceX, една от няколкото компании на милиардера Илон Мъск, се установи като основен доставчик на сателити в близкия космос или поне с такова впечатление оставаме от честите мисии на компанията.

Ракетите на компанията разполагат с най-голямата вместимост в момента и само преди дни ракетата Falcon 9 успя да занесе в орбита рекордните 143 сателита, като само 10 от тях бяха част от проекта Starlink, който също е дело на Мъск.

Оказва се обаче, че подобни услуги могат да бъдат извършвани и от дронове, при това по-ефективно и за по-малко пари. Това е философията и целта на компанията Aevum, притежател на най-големия дрон в света, който носи името Ravn X.

Дронът е дълъг 24 метра, висок е пет метра, а разстоянието от върховете на крилете му е малко под 20 метра.

Aevum вече има договори на стойност над милиард долара за изстрелването на сателити в близкия космос, използвайки Ravn X. Те включват договорка с Американските космически сили, засягаща изстрелването на 360 сателита, както и секретно споразумение с Пентагона.

Снимка 516261

Източник: Aevum

Най-впечатляващото е, че Ravn X може да прави "доставки" напълно самостоятелно при наличието на предварително зададен маршрут и то в рамките на само 180 минути.

Това е и първата автономна машина от този характер, която може да лети до космоса и обратно 24 часа в денонощието, без да поставя човешки живот под риск и без да зависи от метеорологичните условия. Тайната зад бързата работа на Ravn X е, че дронът не доставя пратките до крайната дестинация самостоятелно.

Сателитите или съответният товар са поместени в специална ракета, която се отделя от дрона при достигане на необходимата височина и след това продължава до заветната цел без помощта на Ravn X.

От компанията смятат, че технологията им обуславя изцяло нова ера за космическите доставки и разкриват, че първите тестове на дрона се насрочени за март тази година.