Кафето е третата най-разпространена напитка на планетата след водата и чая. Всяка година консумираме по над 10 милиона тона кафе, като 40% от него са произведени в Бразилия.

Истината обаче е, че е голяма част от дивите видове кафе произлизат от Африка, и по-конкретно от Мадагаскар и Етиопия. Тези видове са изключително важни, защото семената им се изнасят в целия свят и се използват за създаването на нови, по-устойчиви видове кафе.

Снимка 401148

Източник: iStock

Наскоро британско изследване съобщи, че 60% от всичките познати на човека 124 вида са застрашени от изчезване, като се предвижда, че до 2080 г. от продукцията в тези части на света може да се стопи с до 85%.

Сред тях е и най-популярният сорт кафе арабика, който вече е обявен за застрашен вид, пише The Guardian.

Основната причина за случващото се, както сигурно можем да се досетим, е глобалното затопляне. То влияе на репродукцията не само на самите видове, но и на животните и растенията, които играят роля в развитието на кафето.

Снимка 401150

Източник: iStock

Като допълнение към покачващите се температури, масовото изсичане на гори променя трайно климата и изражението на цели региони, а от там и техния екологичен свят.

Екипът, който стои зад изследването, отправи апел към световните банки за семена и организациите за защита на застрашени видове да вземат проблема насериозно и да започнат разработка на устойчиви видове кафе. 

Учените припомнят също, че към момента 22% от всички растителни видове на планетата са застрашени от изчезване в следствие на промените в климата.