Косопадът е проблем, с който почти всеки човек на планетата се е сблъсквал в някакъв момент от живота си. Той може да е причинен от редица фактори, сред които са стрес, генетична унаследеност, хормонални промени, неправилно хранене.

Как косата ни подсказва, че не я мием достатъчно често

Как косата ни подсказва, че не я мием достатъчно често

Омазняването е само един от признаците

Подобна на други козметични неволи, и при косопадът съществуват редица инвазивни и скъпи процедури, които обещават да подобрят състоянието на косата. Преди да прибегнем до тях обаче си струва да пробваме и някои домашни средства, изпробвани от доста хора и доста по-щадящи към скалпа - и бюджета ни.

Кокосово масло

Снимка 341351

Източник: iStock

Тази съставка е добре позната на всеки, който полага по-целенасочени грижи за косата си. Кокосовото масло има способността да прониква в дълбочината на косъма и да подсилва корена му. Редовният масаж с него подобрява кръвната циркулация в скалпа, което е от съществено значение за развитието на космените фоликули. Трябват ни 2-3 супени лъжици кокосово масло, което разтопяваме, втриваме в скалпа и по дължините на косата и оставяме да престои поне 30 минути. Някои хора дори спят с тази маска на косата, след което я измиват с мек шампоан.

Алое вера

Снимка 569725

Източник: iStock

Естественият гел на това растение е познат в козметиката от векове. Ензимите в него стимулират растежа на косата, като премахват мъртвите кожни клетки, поддържат оптимално pH ниво на скалпа, намаляват пърхота и овлажняват косата. Можем да ползваме прясно изстискан гел или да купим 100% гел от алое вера, който да втрием в скалпа, да оставим за около час, и да измием с хладка вода.

Сок от кромид лук

Снимка 694897

Източник: iStock

Той е богат на сяра, която е известна със способността си да подобрява продукцията на колаген, да подобрява циркулацията и да стимулира космените фоликули. Пасираме две средно големи глави кромид и нанасяме кашата в корените, като оставяме да престои поне 20-30 минути. Ароматът е доста интензивен, така че е препоръчително да правим тази маска, ако поне няколко дни нямаме обществени прояви.

Рициново масло

Снимка 694899

Източник: iStock

Богато на рицинолова киселина, то стимулира кръвната циркулация на скалпа. Освен това има антимикробно и антигъбично действие. Поради гъстотата си е препоръчително да го смесим с по-леко масло, например кокосовото или зехтин. Нанасяме по скалпа с масажни движения и оставяме да подейства поне няколко часа преди да измием с мек шампоан.

Зелен чай

Снимка 694898

Източник: iStock

Богат на антиоксиданти и, по-специално на епигалокатехин галат (EGCG), зеленият чай намалява косопада и стимулира растежа на косата. Достатъчно е да сварим чаша силен чай, да изплакнем косата с него, като масажираме усилено, и да отмием след около половин час, пишат Times of India.