Често през есента и зимата се чувстваме депресирани и в не особено добро настроение и като основна причина за това посочваме липсата на достатъчно слънчева светлина и по-малкото време, което прекарваме навън. Но истината е, че не бива да се оплакваме, защото по нашите географски ширини положението е прекрасно в сравнение със скандинавските страни например.
Има обаче и едно село в много по-близка Италия, което също се сблъсква с липсата на слънчева светлина. И тъй като тя не се отразява благоприятно на неговите жители, те са намерили интересно решение на проблема, с което буквално си създават свое собствено слънце.
В селцето Виганела, разположено на 120 км. от Торино, слънцето не грее за цели три месеца в годината - от ноември до февруари. Причината за това е географското му разположение в дълбока долина. Според исторически сведения районът е заселен още през XIII век и поколения жители за прекарали много зими на тъмно. А денят, в който слънцето се завръща при тях, се отбелязва като истински празник.
Viganella, Italy is cut off from direct sunlight for 83 days in the winter due to the surrounding mountains so they set up a giant, computer controlled mirror on the top of the mountainside to reflect the sun's rays onto the town. pic.twitter.com/r7LzKZVQFG
— Amazing facts! (@Factsofw0rld) March 22, 2022
След като селото започва постепенно да се обезлюдява, едната от причините за което със сигурност е липсата на слънце през зимата, местната управа решава да вземем радикални мерки. Така се стига до монтирането на огромно огледало на един от планинските върхове. То отразява слънчевата светлина и осветява централния площад на населеното място.
Огледалото струва 100 хиляди евро, високо е пет метра и е широко осем. То функционира по предназначение в продължение на шест часа на ден, следвайки пътя на слънцето в небето. Това се случва благодарение на специална софтуерна програма, чрез която се върти в необходимата посока.
The case of the Norwegian town of Rjukan and the Italian town of Viganella, which built a giant mirror to deflect the Sun and illuminate the shadow where they sit [read more: https://t.co/pihWpfsi37 and more: https://t.co/VmiIOWLaL8] pic.twitter.com/wrJGAWDzJV
— Massimo (@Rainmaker1973) March 30, 2022
Разбира се, отразената от огледалото светлина не е толкова силна, колкото тази от директното греене, но със сигурност е по-добрият вариант от цялостната липса на слънчеви лъчи и на естествена светлина в домовете на жителите на Виганела.
Инсталирането на огледалото успява изцяло да промени ежедневието на жителите на селото през студените месеци. Преди това след работа те са бързали да се приберат веднага у дома, а след това слънчевата светлина на площада и около църквата ги привлича да се събират и да комуникират.
Viganella, un pueblo de los Alpes italianos, se quedaba en sombra durante 83 días cada invierno. Hasta que en 2006 se instaló un espejo de 40 m2 que se mueve para reflejar el sol. pic.twitter.com/Km0cQNTsjD
— Jot Down Kids (@JotDownKids) April 13, 2018
Също така целият свят разбира за малкото им село, което преди това е било почти никому неизвестно. Един очакван и търсен ефект е и подобряването на настроението на местните благодарение на слънчевата светлина, на която се радват ежедневно. Това въздейства благоприятно и на съня им, и на представянето им на работното място.
Нестандартната инсталация се оказа и вдъхновение за мултимедийния художник Силвия Кампорези, която през 2020 г. включи италианското село в своя проект Forzare il paesaggio (Разкриване на пейзажа). Тя описва огледалото като "величествено и самотно", а отражението от него е "ослепително", предава Vice.
Пример от Виганела взима и норвежкия град Рюкан, разположен в дълбока долина. Инженерите, ангажирани с проекта, посещават лично първото подобно инсталирано огледало, за да попият опит на място.