Днес е един от тези празници, които се чудим кой ги е измислим, но нямаме нищо против да го отбележим. Особено когато на почит е нещо толкова любимо като коктейлите. С нетърпение чакаме трайното затопляне, за да експериментираме с нови миксове в компанията на добри приятели.
13 май се отбелязва като Световен ден на коктейлите от далечната 1806 г. Именно на този ден се публикува първото определение за думата "коктейл", което е "стимулиращ алкохол, съставен от какъвто и да е вид спиртни напитки, захар, вода и горчива течност". Направата му определено не звучи сложно като химичен експеримент, но и тук има тънкости, и то не една и две.
Дори си има и цяла наука за правилното смесване на отделните съставки, за да се получи максимално добър вкус на алкохолната напитка - миксология. Тя включва както правилния подбор и подготовката на продуктите, така и смесването им в едно перфектно цяло. А ако не държим да ставаме професионалисти, но искаме от време на време да си забъркваме коктейли у дома за себе си и за гостите си, ето които са първите стъпки.
Източник: The Economist
Основни съставки
Като за начало е добре да се запасим с водка и джин, които са основата на доста коктейли. Трябва ни също така сода, вода, тоник и други газирани напитки, както и сокове (портокал, касис). Лимони, лайм, листа от мента и други пресни плодове и билки също ще ни бъдат от полза както за вкуса, така и за визията на напитките. Колкото по-свежи и качествени са съставките, толкова по-добър ще е крайният резултат.
Оборудване
Разбира се, на първо място е шейкърът. Трябват ни и мерителни чашки, и дълги лъжици за разбъркване. Ще са ни необходими и различни видове чаши в зависимост от това какво приготвяме. Например за мохито ни трябва по-дълга и тънка чаша, а по-тумбестите са подходящи за джин с тоник. Металните сламки също са добра и природосъобразна идея.
Съотношение
В какво количество ще са съставките на коктейлите определя до голяма степен крайният резултат. Затова е много важно винаги да използваме мерителни чашки. Ако не сме от най-големите пиячи, слагаме по-малко алкохол. Добре е да спазваме съотношението 2:1:1 на алкохол към горчивите и сладките съставки. При първите си опити е препоръчително да следваме стриктно рецептите, пък след това можем да се отдадем и на експерименти.
Първо в шейкъра сипваме алкохола, който е основата. След това добавяме сладък сироп, или по-кисел плодов сок. И накрая завършваме със сода или тоник. После пристъпваме към смесването им. Ако коктейлът ни има само две съставки например, може просто да ги разбъркаме с лъжица, съветват от NDTV Food.
Източник: The Economist
Ако вече сме се вдъхновили достатъчно, за да направим първия си коктейл, ето няколко лесни рецепти, които да следваме.
1608's Kick
- 45 мл ирландско уиски
- 15 мл сок от лайм
- 15 мл сироп от бъз
- количество сода на вкус
Разбъркваме в шейкъра, сипваме във висока чаша със столче и готово.
Skylark Grapefruit Fizz
- 45 мл джин
- 20 мл сок от лайм
- 20 мл захарен сироп
- 60 мл сок от грейпфрут
- сода
Разбъркваме всички съставки, без содата, и сипваме в чаша с лед. След това доливаме сода и гарнираме с резенче портокал.
Източник: The Economist
Mexican White Punch
- 180 мл текила
- 120 мл сок от ананас
- 60 мл кокосов крем/мляко
- 60 мл сок от портокал
- 30 мл сок от лайм
Смесваме всички съставки в шейкъра в продължение на 20-30 секунди, като добавяме и лед. След това сипваме в чаши и гарнираме с резен ананас.
Kalimotxo
- 90 мл кола
- 90 мл червено вино
- лед
Смесваме трите съставки със висока чаша и се наслаждаваме, точно както са правили испанците още миналият век.
Mimosa
- 100 мл шампанско
- 100 мл портокалов сок
Може да се приготвя и в по-големи количества като винаги трябва да спазваме равното съотношение между двете съставки. Винаги сипваме първо шампанското, а по желание може преди него да добавим в чашата и няколко капки плодов сироп.