Екип от изследователи наблюдава поведение, невиждано досега в животинския свят: суматрански орангутан на име Ракус се самолекува от нараняване с помощта на лечебно растение. В националния парк Gunung Leuser, резерват за тропически гори на западния индонезийски остров Суматра, учените чуват от върховете на дърветата поредица от "дълги призиви", поведение, което обикновено предопределя твърденията за мъжко доминиране или агресия. На следващия ден видели Ракус е с отворена рана на дясната буза, точно под окото.
Малко след това екипът заснема как животното бере и дъвче стъблата и листата на Акар Кунинг (Fibraurea tinctoria ), или жълт корен. Растението е катерлива лоза, характерна за региона, която местните хора използват заради лечебните й качества при диабет, дизентерия и малария.
Орангутанът само предъвквал тревата без да я поглъща. После налагал кашата и сока с лапа върху раната си, която вече била възпалена. Маймуната правила това три дни подред и след още няколко дни всичко зараснало напълно, пише Scientific Reports, като публикува анализ на поведението на орангутана.
Източник: iStock
"Това е първото наблюдение на диво животно, което лекува раната си точно с лечебно растение", казва Изабел Лаумер пред National Geographic, която е приматолог в Института за поведение на животните "Макс Планк" в Германия и водещ автор на изследването.
Изследвания върху химията на жълтия корен показват, че растението има "антибактериални, противовъзпалителни, противогъбични, антиоксидантни, болкоуспокояващи и антикарциногенни свойства", съобщава Никола Дейвис от Guardian.
Източник: iStock
Суматранските орангутани са критично застрашен вид - само 14 600 остават по света, а районът около изследователската станция Suaq Balimbing на Gunung Leuser е дом на най-високата гъстота на създанията на Земята. Но за 21 години наблюдение на орангутани в този парк учените никога не са виждали индивид да лекува рана с помощта на Акар Кунинг.
Може би приматите не се нараняват достатъчно в дивата природа, за да се нуждаят от неговите лечебни свойства на растението или може би Ракус, който сега е на 35 години, е просто единственият човек, запознат с техниката. Каквато и да е причината, учените са съгласни, че наблюдението предлага нови прозрения за естествените медицински практики.
Източник: iStock
"Често губим от поглед факта, че съвременната медицина произлиза от много древна система от знания, започнала преди милиони години в различни местообитания, за които познанията ни едва започват да се разширяват", споделя и Мери Ан Раганти пред National Geographic, която е биологичен антрополог в Kent State University.
shtimpo
на 04.06.2024 в 16:37:47 #1“налагал кашата и сока с лапа върху раната си” “…Ракус…е просто единственият ЧОВЕК, запознат с техниката”.