Теории за създаването на живота на нашата планета има много и вероятно на първо четене си представяме картини с много зеленина и огромни динозаври. Но преди тези гледки да станат реалност, една друга форма на живот вече се е била зародила - и то много по-рано.

50 години Луси - какво знаем и какво не за липсващото звено в човешката еволюция

50 години Луси - какво знаем и какво не за липсващото звено в човешката еволюция

Продължава да е най-значимото откритие в областта

Според основна научна теория, животът във водата предшества този на сушата. А сред първите му представители са акулите - хищниците, за които се твърди, че съществуват от повече от 400 милиона години. Това е с цели 50 милиона години по-рано в сравнение със сведенията за първите дървета и растителни видове.

От Forbes ни връщат много векове назад с ретроспекция на какво точно са били свидетели огромните морски хищници. Смята се, че предците на акулите, както ги познаваме днес, са се появили през силурийския период преди около 420 милиона години.

Снимка 694951

Източник: iStock

Те са от вида Cladoselache и по запазени сведения са имали тяло, наподобяващо торпедо, както и способността да плуват много бързо, която им е позволявала и да са умели ловци. Благодарение на техните хрущялни скелети успяват да се развият по-бързо от други водни видове и лесно и ефективно да се адаптират към условията на живот. Телата им също така са по-малки от тези на съвременните акули - около 1.8 м.

И докато тези хищници властват под водата, в нея постепенно се развиват голямо разнообразие от видове заради относително стабилната среда на живот откъм температура и достъп до хранителни вещества. Морските животни са много по-устойчиви и на различни катаклизми от древната история на планетата ни като пермско-триаското измиране, което унищожава над 90% от видовете на Земята по това време.

Благодарение на тази възможност за ефективна и безопасна еволюция, акулите се превръщат във все по-големи хищници, променят физиологичните си особености така, че да продължават да бъдат на върха на хранителната верига.

Снимка 694867

Източник: iStock

И ако Cladoselache не сменят зъбите си, то при следващите видове те растат в редици и когато едните паднат, израстват нови. И така един индивид може да смени десетки хиляди зъби за целия си живот, за да се справят ефективно с всяка плячка. Хищниците усъвършенстват и своята електросензорна система, с която бързо улавят всяко движение и всяка жертва около себе си.

Междувременно на сушата почвата все още е негостоприемна дори за малките растителни видове, които не успяват да се закрепят и развият. Смята се, че преди около 470 милиона години се появяват първите мъхове. А дърветата, които днес са навсякъде около нас, започват да виреят на земята едва през късния девонски период, който е приблизително преди около 350 милиона години.

А когато тяхното разпространение по земята постепенно става масово, започва цялостно прекрояване на ландшафта, както и създаването на нови, сложни екосистеми. Атмосферата също се променя заради процеса на фотосинтеза, с който въздухът се обогатява с кислород. А това създава подходяща среда за живот и за много животински видове.

В началото дърветата се различават доста от тези, които сме свикнали да виждаме днес. За един от първите видове се посочва Archaeopteris, който е доста близък до папратите и точно като тях се развива чрез спори и дървесни стволове.

В тези ранни периоди растителните видове са поставени пред различни рискове за оцеляването им като висока слънчева радиация, недостиг на вода, екстремни температури, земетресения и други явления. И всички те оказват негативно влияние, забавяйки еволюцията им, за разлика от флората и фауната под водата.

Как атомната бомба ни научи, че гренландските акули живеят до 400 години 

Как атомната бомба ни научи, че гренландските акули живеят до 400 години 

Едно много интересно изследване

Днес, милиони години по-късно, и акулите, и дърветата са жертва на редица промени в околната среда, които ги засягат пряко - най-вече свързани с климата, повишаването на температурите, замърсяването на въздуха и водещите след тях промени в условията на живот, към които трябва да се адаптират. Неконтролираният риболов, унищожаването на местоживеенията и други човешки дейности също поставят под най-сериозния риск от изчезване досега този древен вид, преживял наистина много.