Евровизия тази година премина под знака на напрежение и политически протести заради участието на Израел и скандал с нидерландския участник Йост Клайн, който беше дисквалифициран след "заплашително движение" към телевизионна операторка. Финалът бе хвърлен в допълнителен хаос и от оттеглянето на две от водещите за отделните страни - на Норвегия и Финландия.
Домакин на 68-ия песенен конкурс беше шведския град Малмьо, където Швейцария спечели тазгодишното издание, но вместо да сме обединени от музиката, както беше и мотото на Евровизия през 2024 г., за пореден път се оказахме разединени.
Изпълнителят Немо Метлър и песента му "The Code" събра най-много точки - 591, от които 365 бяха от националното жури на всички държави, а останалите 226 от зрителите. Швейцария печели за трети път Евровизия след първото издание на конкурса през 1956 г. и 1988 г., когато страната е представена от самата Селин Дион.
Източник: GettyImages
И въпреки че най-много точки зрителите дадоха на Хърватия - цели 337, Немо постигна победа най-вече заради вода на националното жури, защото почти всички държави прецениха, че "The Code" заслужава най-висока оценка от 12 точки.
През последните години конкурсът за песни на Европейския съюз за радио сякаш придоби слава на странно шоу, съпътствано от шарени и крещящи костюми, разбиване на общоприетите стандарти, все по-простички текстове и кое от кое по-откачени изпълнения.
И макар цялата тази показност в много случаи се доближава до кича, все пак всяка година милиони зрители не само от Европа, но и от целия свят сядат пред екраните заради Евровизия.
Източник: GettyImages
И независимо дали се присмиваме на участниците, плюем колко политически е конкурсът (макар да претендира за друго) или гледаме с интерес и позитивно отношение към младите и талантливи артисти, не може да се отрече, че Евровизия има доста развлекателен характер и определено успява да провокира хората.
Очевидно продуцентите добре си вършат работата, защото дори България - държава, която не участва вече няколко поредни години, след тазгодишния финал не спира да коментира и изразява огромното си възмущение към небинарния Немо, който се оказа трън в очите на българите. Сипят се тежки обвинения, грозни обиди, огромни притеснения и мрачни пророчества за бъдещето на Европа и света, в който живеем.
Източник: GettyImages
Истината е, че сексуалната ориентация и начинът, по който изглежда Немо, е най-малкото, което трябва да ни интересува. И защо за повечето от нас се оказва приемливо изпълнението на Финландия, през по-голямата част на което един от изпълнителите се разхожда по гол, но не могат да приемат мъж с пола в розово на сцената.
Не бива да забравяме, че преди всичко Евровизия е музикален конкурс, в който от голямо значение е и как даденият изпълнител ще успее да представи песента си. А Немо поднесе по един блестящ начин едно интересно и доста трудно парче, с което мнозина изпълнители биха се затруднили.
С кристален глас, преминаващ на моменти в атрактивен фалцет, напомнящ за младия Фреди Меркюри, "The Code" изпраща послание за свобода, самоидентичност и приемане в микс от дръм енд бейс, поп опера, рап и дори с части като от "Великият шоумен". И да, Хърватия беше много добра (нашият фаворит определено), но агресивно да атакуваш друг заслужен победител, да критикуваш и да отхвърляш огромния му труд и талант, при все че повечето дори не са си направили труда да чуят песента и да гледат представянето ѝ, е, меко казано, грубо и нечестно.
Все пак, който и да беше победил, истината е, че винаги ще има недоволни, негодувание и конспиративни теории.
georgi-dobrikov
на 15.05.2024 в 14:35:01 #21. Според мен победителят не блести с голям талант. 2. Направих си труда да чуя песента но и тя е твърде посредствена. Има песни, които като ги чуеш, те завладяват и ги помниш цял живот. Тая помия няма как да звучи в главата на нормален човек. 3. Визията на певеца е напълно противоестествена. 4. Какво конспиративно има в това, че в Европа, а и в света вече масово и открито се пропагандира извратеността на личността за нещо нормално. Няма никаква конспирация бесовщината е напълно открита пред всички. Болните трябва да се лекуват, а не да се представят като модел за подражание. Както има сърдечни, онкологични, психически, така има и полови и полово-психични проблеми, които трябва да се ЛЕКУВАТ, защото се оказва, че са заразни. Докато за някои заболявания трябва пренос на вируси, бактерии и клетъчни нарушения, то се оказва, че душевните болести са заразни, чрез духовен обмен на информация по медии, чрез общуване с подобни болни и др. Тоест оказва се, че подобен тип заболявания се разпространяват лесно и широкомащабно. Единствената ваксина е придържането към естествените ценности и състояния дадени ни от Твореца.
iliev_72
на 13.05.2024 в 19:21:51 #1ЕвроГейВизия !