17 юли е обявен за Световен ден на емоджитата - малките икони в онлайн общуването, които позволяват на много от нас да покажат емоции, които не биха назовали с думи.
Оказва се обаче, че емоджита, които за по-възрастните поколения означават едно, за хора от поколението Z символизират нещо коренно различно. А това определено усложнява общуването между различните възрастови групи.
"Емоджитата може да изглеждат като универсален език, но в действителност са като дигитални диалекти - променливи, контекстуални и оформени от възрастта на потребителя, субкултурата и нормите на конкретната платформа", казва Ноел Волф, експерт по езикови и културни въпроси в платформата за изучаване на езици Babbel.com
Докато по-възрастните потребители често ги тълкуват буквално, по-младите поколения, особено поколението Z, са ги преобразили в средство за изразяване, наситено с ирония, двусмислие и вътрешни шеги.

Източник: iStock
Плачът не винаги означава плач в онлайн пространството
Ето 5 емоджита, които означават коренно различни неща според поколението.
Палец
По-възрастните го използват като знак за одобрение и съгласие. При поколението Z това емоджи се използва за пасивна агресия и обикновено се ползва иронично.
Череп
Отново за по-възрастните това емоджи има директно значение - смърт, опасност. При младежите обаче означава "мъртъв съм" в смисъл, че се забавлявам много.
Плачещо човече
При по-възрастното поколение това означава тъга и разочарование. При Z - силен смях или преувеличена реакция на ситуация.
Човек с бял бастун
Емоджито, което символизира сляп човек, едва ли се използва често от по-възрастните. При поколението Z обаче то се ползва, когато някой се преструва, че не е наясно със ситуацията.
Умолително личице
Това, с което ние бихме показали разочарование и тъга, за поколението Z е знак за готиност и възхищение, пишат Hello.