Ако сте нормално човешко същество, а не някаква роботоподобна машина, тогава ставането в определен час за работа/лекции е един от трудните моменти в деня ви. На всеки му се случвало да натисне поне 2-3 пъти snooze бутона на алармата, да се завие през глава, след което да препуска истерично из къщи, за да успее да се излезе навреме. Тези прости трикове ще ви спестят сутрин, близка до инфарктна ситуация.

Пригответе си чаша вода на нощното шкафче

Отваряте очи и вече сте изпили една от задължителните си 8 чаши вода на ден. Освен това сте хидратирали организма след съня и сте направили нещо добро за метаболизма си. Получавате бонус точки, ако имате времето и енергията да добавите сока на един лимон - така водата ще подейства като метла на стомаха и ще ви зареди с витамин С.

Преместете алармата

Всъщност телефона, защото подозираме, че като голяма част от хората на планетата го ползвате за събуждане. Най-лесното нещо е да седи до възглавницата ви - толкова е просто да натиснете snooze. Ако обаче го оставите в другия край на стаята, ще се наложи да станете, за да спрете настойчивото звънене. Бонусът тук - когато си лягате, ще оставите телефона далече, което означава, че няма да губите от съня в безсмислено скролване през Facebook.

Снимка 315109

Източник: iStock

Не пускайте щорите

Слънчевата светлина действа като естествена аларма, а и човешкият организъм е природно "програмиран" да се активира с изгрева. Затова вдигнете щорите или дръпнете пердетата от вечерта. Слънчевите лъчи да свършат черната работа на сутринта.

Забравете за чашата вино

Да - естествено, че в края на работния ден имате нужда от чаша-две вино или поне от гъсто топло капучино. Те обаче действат като стимулант на нервната системата и ще направят заспиването по-трудно. Ставането - също. Заменете ги с билков чай.

Снимка 315107

Източник: iStock

Настройте кафемашината

Повечето нови модели имат функция, с която да ги настроите сами да приготвят кафето в определен час. Какво по-хубаво от тава да се събудите с аромата на готово кафе?

Сменете нагласата

Мразите да ставате рано? Кажете си, че обичате. Колкото и снизходително да се отнасяме към популярната психология, всъщност повтарянето на определена "мантра" като например "толкова обичам ранните утрини" има ефект.

Пийте мелатонин

Мелатонинът е хормон, който се произвежда в организма през нощта и подобрява съня. Може да вините недостига му за недоспиването. Консултирайте се с общопрактикуващия си лекар дали може да го приемате като хранителна добавка.

Снимка 315108

Източник: iStock

Ограничете сериалите

Знаем, че няма нищо по-сладко от това да натиснете "следващ епизод" и така да изкарате поне няколко часа пред екрана. Ако обаче ви предстои ранно ставане, най-добре отложете Netflix маратона за уикенда.