Мнозина от нас може би не си дават сметка, че новите модели смартфони вече са наистина от едно следващо поколение.
През последната една година екраните станаха по-големи и без рамки, камерите станаха повече, но истинската промяна всъщност идва в чиповете, които не виждаме.
Тазгодишните водещи модели са оборудвани с ново поколение чипове, които позволяват определен тип невронно мислене и научаване, и са нещо наистина невиждано в потребителски продукт до момента.
Huawei Mate 20 Pro
Източник: Huawei
Новият флагман на Huawei е единственият Android устройство, работещо със 7-нанометров чип.
Миниатюрната платка на Kirin 980 разпределя ресурсите на телефона, така че да достави максимално добра производителност във всеки един момент.
Този чип може да разпознава до 4500 изображения в минута, да преобразува изображения в реално време и да разпознава измежду предмети.
Източник: Huawei
Камерата на Mate 20 Pro също печели много от AI способностите на чипа, който мигновено наглася оптималните параметри на снимане, за да произведем възможно най-доброто изображение.
iPhone XS, XS Max и XR
Източник: Apple
Тазгодишните модели на Apple също притежават чип от седем нанометъра - A12 Bionic, собствено производство на компанията от Купертино.
Apple описва A12 като "най-мощният чип в смартфон някога" и сме склонни да се съгласим в известна степен.
Невронният фреймуърк на чипа позволява до пет трилиона операции в секунда, което е гигантски скок от предходния чип с производителност от 600 милиарда операции в секунда.
Източник: Apple
Чипът тепърва ще влиза в употреба с еволюцията на ARKit 2.0, като за момента виждаме реалните му ефекти в перфектните изображения и в цялостната бързина на новите iPhone модели.