Според доклад на Common Sense Media от 2021 г. тийнейджърите прекарват по средно осем часа и 38 минути пред екран на ден, което, както знаем, не води до добри последици за менталното им здраве.

Пристрастяването към социалните мрежи е истинска болест

Пристрастяването към социалните мрежи е истинска болест

Великобритания ще таксува Facebook и Google, защото носят вреди на младите

Засега големите страни буквално си затварят очите за този наболял проблем, но не и Китай.

В опит да се бори с пристрастяването към интернет, като същевременно изгражда "добър морал" и "социалистически ценности", Администрацията на киберпространството на Китай предложи всички мобилни устройства в страната да разполагат с "непълнолетен режим", който би ограничил времето на екрана за подрастващите.

Снимка 628764

Източник: iStock

Главният интернет регулатор в Китай казва, че времето на екрана, което непълнолетните ще имат всеки ден, ще варира в зависимост от възрастта и ще бъде ограничено до максимум два часа.

Правилата ще бъдат открити за обществено обсъждане до втори септември.

Съгласно предложението, когато дадено устройство е в "непълнолетен режим", приложенията ще се затварят автоматично, когато бъдат достигнати времевите ограничения и ще се предлага подходящо за възрастта съдържание.

Снимка 628766

Източник: iStock

Освен това на лица под 18 години няма да бъде разрешено да използват мобилното си устройство между 22:00 и 6:00 сутринта.

Децата под осем години ще имат право на само 40 минути екранно време всеки ден, докато на тези между осем и 16 години ще бъде разрешен цял час.

Максимумът от два часа дневно време пред екрана ще бъде разрешен за лица над 16, но под 18 години.

Снимка 628765

Източник: iStock

Предложението също изисква доставчиците на мобилни интернет услуги да създават съдържание, което "разпространява основните социалистически ценности" и "изковава чувство за общност на китайската нация".

Целта е да се намали излагането на китайски непълнолетни на това, което правителството в страната нарича "нежелана информация".

Интересното е, че родителите ще могат да отменят ограничителния режим и някои образователни и спешни служби няма да трябва да се придържат към времевите ограничения.

Какви са препоръките на СЗО за ползването на екрани от деца

Какви са препоръките на СЗО за ползването на екрани от деца

Основният проблем не е в продължителното ползване на дигитални устройства

Неотдавна азиатската страна направи пристрастяването към интернет сериозен социален въпрос и дори осигури центрове за лечение за деца.