Наскоро Световната здравна организация (СЗО) публикува препоръките си за ограничаване на времето, което децата прекарват пред екран.
Според СЗО, деца на възраст до една година не бива да имат какъвто и да било досег с екран, докато децата на възраст между една и пет години трябва да прекарват по-малко от един час на ден с джаджа с екран.
Противно на очакванията ни, тези препоръки не са базирани на това, че взаимодействието с екрани може да причини вреди на детското здраве.
Източник: iStock
Мнението на експертите на СЗО е, че прекарването на твърде много време пред екрана в тази възраст може да лиши децата от изграждането на навици и възприятия, които могат да бъдат създадени чрез игри с други деца, чрез време, прекарано с родители и роднини, и чрез игри с играчки.
В този период децата изграждат основните си представи за реалността и някои ключови способности, като разпознаването на емоции у други хора, способността сами да организират времето и забавлението си, създаването на връзки с други деца и т.н.
Така честото и продължителното взаимодействие с екран в ранна възраст може да доведе до трайна неспособност за адаптация към истинския живот и забавяне в развитието на ключови човешки качества и способности, твърдят от СЗО.