Първият iPhone излезе през 2007 г. с напълно запечатано тяло и без опция за лесно изваждане на батерията, като оттогава досега телефонът на Apple поддържа този стандарт и става все по-труден за отваряне.
В началото на смартфон ерата производителите на Android продължиха да залагат на подвижен заден капак и сменяеми батерии, но те също изоставиха този подход и преминаха към модели със запечатан гръб.
Много възможно е обаче в близко бъдеще чрез закон ЕС да поиска от технологичните компании отново да въведат дизайни на телефони със сменяеми батерии, съобщава TheNextWeb.
Източник: iStock
Със запечатването на гърбовете на телефоните си производителите през годините успяха да създадат по-тънки устройства с по-висока защита от вода, но тези аргументи не са фактор за решенията на ЕС.
Идеята на законодателството е да направи ремонтите и смяната на батериите по-лесни и евтини, но и да засили рециклирането на стари батерии и да урегулира добива на материали за направата им.
Проектозаконът предвижда изискване поне 16% от кобалта, 85% от оловото, шест процента от лития и шест процента от никела в новите батерии да са добити чрез рециклиране на стари батерии.
Източник: iStock
Тези промени ще засегнат и производителите на електромобили, става ясно от съобщението.
Технологичните компании ще имат около три години и половина, за да пригодят устройствата си към новите изисквания, но засега не става ясно точно кога се очаква новият закон да бъде приет.
Припомняме, че по-рано тази година Европа прие закон, който задължава производителите на електроника да преминат към единен USB-C стандарт за зареждане, като за прокарването му отново бяха изтъкнати съображения за намаляване на отпадъка и улесняване на потребителите.