Шведската изкуствоведката Елен Оредсон, която води блог за историята на изкуството, формулира отговора на въпроса, които си задават много поколения поклонници на античността: защо древногръцките статуи са с малки пениси?

Тя направи това по молба на почитател на нейния блог, съобщи бгнес. Специалистката признава, че при древногръцките, древноримските и много европейски статуи, носещи отпечатъка на античната естетика, наистина се набива на очи тази физиологическа особеност.

Според нея две са причините, заради които скулптурите са слагали на боговете и героите малки членове. Първо, казва Оредсон, те са отпуснати. А е добре известно, че размерът на невъзбуденото мъжко достойнство е в пъти по-малко в сравнение с ерекцията.

Второ, древните гърци са имали много особени представи за мъжката красота. В наше време големите пениси се разглеждат като символ на мъжествеността и се ценят високо.

В античността обаче печеливш бил противоположният вариант. Някои историци като Кенет Довър, който е автор на книгата "Гръцката хомосексуалност", смята, че гърците са свързвали големите пениси с глупост, похотливост и уродливост.

Също така са ги свързвали с несимпатични персонажи.

Снимка 234917

Статуята на Аполон

При древните гърци идеалният мъж е рационален, интелектуален и уверен в себе си, добавя скандинавската изкуствоведка.

Той може да е излъчвал много секс, но успехът му не се е свързвал с размера на пениса.

Обратно, смятало се, че малкият пенис е позволявал на притежателя му да запази невъзмутимостта и логиката.