Няма жена която да се ужасява от мисълта, че може да се сдобие със стрии. За съжаление по време на бременност, или след рязко отслабване или напълняване, те почти винаги се появъват.
Процентът на жените, които се "украсяват" с белите линии всъщност е доста голям - над 70 %.
Зоните, където се появяват стриите са бедрата, задните части, коремната област, ханша и гърдите. Понякога дори и по ръцете, ако драстично качите килограми.
Кожата притежава голяма еластичност, но все пак понякога не може да отговори на бързото темпо, с което се качват килограми по време на бременност.
Дерматолози и учени спорят по въпроса дали изобщо е възможно да се направи нещо за предотвратяването им, а и са единодушни в това, че основната причина са гените.
Все пак има някои правила, които е хубаво да следвате, колкото и малка да е вероятността да имат ефект, поне ще знаете, че сте опитали всичко възможно да предотвратите появата им.
Консумирайте разнообразна и балансирана храна и не претоварвайте организма си с излишни калории. Не позволявайте на кожата ви да се преразтегне рязко за малък период от време.
Масажирайте внимателно по време на душ кожата на бедрата и задните си части, за да увеличите кръвоснабдяването. Пийте достатъчно количество вода
Старайте се кожата ви винаги да е хидратирана.Подходящо е бадемовото масло, но избягвайте етеричните масла по време на бременността.
Предлагат се много продукти, които съчетават всички полезни за кожата съставки, като най-ефикасно се оказва, че е какаовото масло.
Понякога обаче всички взети мерки не дават гаранция.
Факт е, че жени, които не са спирали да се мажат със специални лосиони против стрии по време на цялата бременност имат също толкова стрии, колкото и тези, които не са използвали специалните лосиони.
За ваше утеха - стриите няма да са постоянно с този наситен лилав цвят, а ще избледнеят след време, а някои от тях ще станат напълно незабележими.
Ако имате стрии препоръчително е да използвате крем Ретин-А (съдържащ третиноин 0,1 %), който помага за заличаването на стрии.
Кремът не би трябвало да се употребява по време на кърмене, поради недостатъчната информация за това какво количество може да се отдели в кърмата.
Друга възможност е лазерната терапия.