Днес е модерно да се говори за генетично заложената у човека програма за стареенето. Смята се, че тя е виновна за всичко и ако учените успеят да я пречупят, хората биха могли да живеят и вечно. Но доколко тази теория съответства на реалността?

Ние действително притежаваме генетична програма, целта на която е да освобождава място под слънцето за следващите поколения. Тази програма е възникнала в процеса на еволюцията, дълго преди нашите предци да излязат на сушата. Сама по себе си тя е доста стабилна и се нарушава много рязко. Ускорено стареене се среща веднъж на 100 хиляди души (например синдромът на Хатчинсън- Гилфорд).

Тази програма не може да се спре по изкуствен път, но може да се забави. Отчитайки нивото на съвременната наука едва ли в нея може да се извърши някаква намеса, която няма да доведе до неочаквани и крайно нежелателни последствия. Така че, в скоро време не сме застрашени от вечния живот.

Нека да разгледаме проблема под друг ъгъл. Според тази програма, човекът може да живее около 100-120 години. Но в реалния живот ние използваме само 60-80% от тези заложени възможности. Това означава, че нашият основен проблем не се състои в зловредната генетична програма, а в болестите, които погрешно се определят като "старост". Що за болести са това?

На първо място това са нарушенията в обмяната на веществата, които могат да се предотвратят. Достатъчно е да се спазват правилата за рационално хранене и спортни занимания. Всичко останало организмът ще направи сам за вас.

Вторият проблем е по-сложен: става дума за шлаката, която се натрупва в организма (това се предимно продуктите от неправилната обмяна на веществата и оксидантните процеси). Днес е особено модерно да се говори по този въпрос, но ефективни методи за неговото разрешаване все още няма.

Повечето от рекламираните процедури и лекарства за "прочистване" са абсолютно неефективни и неадекватни. Всевъзможните дренажи и масажи не влияят на причините, способстващи за образуването на шлаката. Антиоксидантните препрати (в това число и тези които съдържат селен и витамин Е) при продължителна употреба или в твърде големи дози нарушават собствената антиоксидантна защита на организма и водят до здравословни проблеми.

Затова е по-правилно към този проблем да подходим по следния начин: да изключим от менюто си пушените продукти и продуктите с химически добавки. Жалко, че не можем да избягаме от замърсения въздух в градовете. Трябва веднъж и завинаги да се разберем с хроничните възпаления, които са вътрешен източник на свободните радикали. Не трябва да се забравя, че подтискащите ги препарати (аспирин, кортикостероиди) не разрешават проблема, а само го задълбочават. Хроничното възпаление се лекува чрез нормализиране на работата на имунната система.

За да облекчим извеждането на токсините от организма трябва да си наложим "воден режим", т.е. минимум 2 литра вода за една денонощие. Полезни са и пресните плодове и зеленчуци (но не парниковите, а само тези, които растат под слънцето). Съществуват и добри хомеопатични продукти, но те трудно могат да бъдат открити сред фалшификатите и напълно безполезните средства.

Третата причина за "лъжовното стареене" са нарушенията в регулирането на всички нива. За съжаление този проблем не може да се реши с помощта на хормонални препрати. Те могат да се прилагат само в случаите на тежки заболявания, тъй като те винаги нарушават производството на собствените хормони. Фитоестрогените също нарушават с времето хормоналния баланс.

Ако нарушенията не са в твърде застрашителен стадий, регулирането е склонно съм спонтанно възстановяване: достатъчно ви е само да си наложите да водите нормален начин на живот и да постигнете емоционално равновесие. Емоциите наистина влияят и на секрецията на хормоните и на функциите на имунната система. Затова работата с психотерапевт са смята за най-ефективния метод за възстановяване на регулаторния баланс.

Много често се чува и репликата "нервните клетки не се възстановяват". Не се възстановяват и мускулните и мускулните влакна (които не се делят, а заемат 35-45% от нашето тяло), и клетките на сърдечния мускул, и клетките на лещата на окото.

Но в действителност нови неврони могат да се образуват у всеки възрастен човек от стволови клетки, ако за това се създадат подходящите условия в организма. Същото се отнася и за мускулите на сърцето.

Така че, основните проблеми със здравето не са свързани с клетките, които не могат да се възстановяват, а с нарушенията в обмена на мазнините (холестерол - атеросклероза - инфаркт/ инсулт) или имунната система (хронични възпаления, рак). Всичко това може да се избегне, ако се наложи правилен начин на живот и правилно емоционално отношение към него.

Време е да се откажем от приказката за пречупване на генетичната програма, още повече, че тази програма отдавна е разбита от раковите клетки, с които учените се борят не едно десетилетие.

 

тя.bg