Да очаквате, че шефът ви ще дойде да ви попита дали не искате повишение на заплатата, е, меко казано, наивно. Не се оставяйте също така да ви манипулират с приказките за икономическа криза и нарастващата безработица. У нас отдавна има друга една, много по-дълбока криза: липсата на качествен, квалифициран персонал. Навечерието на новата година е добър повод за оценки и преоценки. И ако вие смятате, че трудът ви е ниско оценен, значи трябва да направите нещо по въпроса за преоценката му. Вземете бъдещето си в собствените си ръце, като научите как да поискате заплатата, която заслужавате - независимо в коя сфера работите.
Бъдете агресивни
Мъжете са 4 пъти по-склонни да поискат повишение на заплатата, в сравнение с жените. Това не означава, че те си искат своето, защото са по-добри в работата. Те просто са по-агресивни като манталитет и поведение и в по-голяма степен от жените са склонни да действат, когато имат усещането, че трябва да получават повече. Да бъдете "агресивни" не означава да нахълтате в офиса на шефа си с пистолет, а да бъдете по-смели, решителни и категорични в действията си. Така че, когато става въпрос за повишение на заплатата, мъжете се ориентират правилно. Ако сте посветени на работата си и резултатите ви са добри, трябва да получите адекватно възнаграждение. Да говорите с шефа си за заплатата може да е един от най-неприятните разговори, които изобщо ще проведете в живота си, но за да получите парите, които заслужавате, трябва да го направите. Поемете инициативата и си насрочете среща с шефа.
Срещата с шефа е критично събитие, но истинската работа започва месеци преди това.
Заработете си повишението
Повишението се базира на работата ви. Ако планирате да поискате повишение, трябва да покажете отлична работа. Излезте извън рутинните задължения. Проявете инициатива да поемете допълнителна задача или се запишете на курс, за да повишите квалификацията си.
Друга тактика: Поставете си някаква цел в конкретната ви работа. Например, ако работите в сферата на маркетинга, опитайте се да повишите продажбите с 10%. Запомнете също, че е много важно да установите контакт с шефа си. Не е необходимо да станете първи приятели, но не подценявайте добрите взаимоотношения. След като сте успели да демонстрирате способностите си в работата и сте установили добри взаимоотношения с шефа, е време да говорите за пари.
Колко да поискате?
Ако поискате твърде много, шефът ви няма да ви приеме сериозно. Ако пък поискате твърде малко, няма да сте се "продали" по най-добрия начин. Направете малко проучване, за да се ориентирате какво получават хората във вашата сфера. Помнете също така, че да сравнявате заплатата си с колегите, не е добра политика. Никога не давайте да се разбере, че знаете колко получават вашите колеги. Вместо това сравнете заплащането в областта, в която работите, като вземете предвид образованието си, уменията и опита, който имате.
Разговорът
Още веднъж - подгответе се предварително. Преди срещата с шефа, напишете 5 неща, които показват - защо трябва да бъдете по-добре възнаградени и бъдете много конкретни. Упражнявайте се за този разговор пред огледалото или дори говорейки на домашния си любимец. Когато стане време да се срещнете с шефа си, ще сте благодарни за това, че сте се упражнявала за този разговор. В деня "Х" се дръжте като уверен в себе си човек - не изпадайте в паника и не се свивайте на стола. Кажете на шефа си точно какво искате и защо го заслужавате.
Шефът каза "Не!"... А сега - какво?
Ако шефът откаже да ви повиши заплатата, не се цупете и не заплашвайте, че ще напуснете. Трябва да сте готови за всякакъв отговор, включително и за "не". Ако знаете как да преговаряте, все още има шанс да не излезете със съвсем празни ръце. Може да договорите някаква друга форма на компенсация - например гъвкаво работно време, допълнителни средства за транспортни разходи, асистент и др., в зависимост от ситуацията, практиките във фирмата и възможностите. Каквото и да договаряте обаче обаче, направете го от гледна точка на шефа си - задайте си въпроса с какво това ще е по-добро за шефа ви и респективно - за компанията. Много по-вероятно е той да удовлетвори искането ви, ако му дадете ясна обосновка.
И още нещо...
Ако не сте получили повишението на заплатата, което сте поискали, все още има шанс да изкарвате повече. Попитайте шефа си какво бихте могли да направите, за да получавате повече пари. Да промените стила си на работа? Да поемете допълнителни задължения? Като покажете, че имате желание да работите упорито, за да печелите повече, демонстрирате на шефа си, че сте проактивни и искате да инвестирате знанията и уменията си в компанията. Ако шефът ви откаже повишение, може да му зададете и следния въпрос: "Ако не сега - кога?".