Констатицията е резултат на мащабно изследване, проведено от учени на Университета Кембридж (Cambridge University), за което съобщава Би Би Си.

След преглед на събраните данни от над 25 хиляди човека, учените твърдят, че спирането на тютюнопушенето, по-голямата физическа активност и правилният начин на хранене и избор на меню могат да добавят дори 11-12 години към продължителността на живота.

Правителството на Великобритания вече е взело предвид резултатите от проучването и е набелязало мерки да окуражава хората във вземането на решение за промяна в начина им на живот.

Началото на проучването е било поставено през 1993 г. и за период от 10 години са били събрани и обработени данни от 25 663 души на възраст от 45 до 79 г., като са отчитани техният начин на хранене, средата и начина на живот European Prospective Investigation and Nutrition (Epic) Study, което обхваща над половин милион души в 10 европейски страни.

Последните резултати показват например, че ежедневната употреба на 1 кг плодове и зеленчуци, дори взето отделно от другите рискови фактори, може да удължи живота с 3 г, отказът от цигарите може да "върне" часовника с още 4-5 г., а дори средното увеличаване на физическата активност, което не включва спортни занимания, би добавило още 3 г.

Препоръките, изведени от проучването, са съобразени с начина на живот и типът работа на отделния човек. За хората, работещи в офис, съветът е да добавят поне част физически упражнения на ден, докато за онези, чийто труд е свързан с повече движение, дори половин час се счита за достатъчен. При някои видове работа, например такава от типа на лекари и медицински сестри, според специалистите не са необходими допълнителни физически упражнения.

Самият премиер на Великобритания вече взе отношение към изследването като предприе конкретни мерки, за да докаже, че самият той ще промени някои на пръв поглед малки детайли в начина си на живот.

"Настоящата кампания, разбира се, е добре дошла", заяви Джеймс Джонсън (James Johnson), председател на Британската медицинска асоциация (British Medical Association), "нейните резултати обаче ще бъдат неправомерно занижени, ако на здравето не се гледа комплексно и не се вземат необходимите мерки и за по-драстични промени, които да намалят рисковете, създавани от съвременния градски начин на живот".

здраве.bg