Ако утрешният ден ви е толкова известен, колкото и вчерашния, значи сте в плен на рутината и би било добре незабавно да направите нещо. В противен случай животът ще ви се стори мрачен и нерадостен и е твърде възможно да се депресирате.

В случай, че вашата работа се е превърнала в рутина, това означава, че тя повече не ви радва и едва ли ще постигнете някакъв успех. Вероятно си давате сметка, че работите само заради заплатата, а работното време ви се струва безкрайно.
За да проверите действително ли сте попаднали в плен на рутината, можете да си отговорите на следните въпроси:

1. Смятате ли работата си за интересна?
2. Работата ви изисква ли от вас мобилизиране на силите и най-добрите ви качества?
3. Когато знаете, че пред вас има още много работни часове изпитвате ли въодушевление?

Ако на всички тези въпроси вие сте отговорили с "не", това означава, че ви е време да започнете борбата с рутината, като за тази цел може предприемете следните мерки:

1. Вземете решение какво искате да работите. Често хората се оплакват, че дадена работа не ги устройва, те искат нещо да променят, но какво точно - не знаят. Намерете смелостта да си признаете какво искате. Дори тази мечта да изглежда неосъществима! Съставете списък с 10 неща, които обичате да вършите, а след това изберете три от тях - най-любимите.

2. Поставете си цел. Основната ви цел трябва да бъде да работите за удоволствие. Но на този етап ви трябва да си формулирате по-малките цели, които ще ви помогнат да постигнете главната. Например, ако искате да си отворите собствен салон за красота, вие трябва да общувате с хора, които вече са се утвърдили в този бизнес, след това да си направите свой бизнес план, да си намерите помещение, средства и т.н.

3. Определете си сроковете. Всяка поставена цел трябва да се постави във времеви рамки - т.е. да й определите краен срок. Ако искате да превърнете хобито си в работа, трябва да сте много дисциплинирани, отговорни и отдадени и в никакъв случай да не отлагате.

4. Действайте! Постарайте се да се преборите със страховете си. Кажете си, че при неуспех, вие винаги ще можете да правите нещо друго. Често хората подсъзнателно се страхуват, че нищо няма да се получи, а това означава, че те самите си поставят ограничението "не мога".

5. Направете първата стъпка и с всяка следваща ще ви бъде по-лесно. Ще усетите как с всяко движение, ще изпитвате все по-голяма радост да се занимавате с реализирането на своята мечта!

тя.bg