В края на миналата седмица повечето англоезични медии публикуваха писмо на двадесет водещи медицински специалисти, които призовават към по-умерено използване на мобилните телефони, пише здраве.bg.
В писмото се подчертава изрично, че все още няма абсолютни научни доказателства за безопасността на мобилните комуникации, както няма и доказателства за вредата от тях. Но въпреки това новите технологии трябва да се използват внимателно, предупреждават учените.
Те предлагат и списък от правила за разговор по мобилен телефон, които, по техните думи, значително намаляват риска от възможни здравословни проблеми:
1. Децата до 12 години трябва да използват мобилен телефон само в краен случай, когато това наистина е наложително.
2. Трябва по-често да се използват приспособления, които позволяват телефонът да не се държи непосредствено до главата - хендсфрий или блутуут.
3. Мобилният телефон не трябва да се носи в джоба и не трябва да се оставя през нощта върху нощното шкафче или близо до главата.
4. Ако все пак държите телефона в джоба си, обърнете го с клавиатурата към тялото.
5. Говорете кратко и при всеки възможен случай използвайте стационарен вместо мобилен телефон.
6. Ако водите продължителен разговор, често сменяйте ухото.
7. Не използвайте телефона на места с неустойчива връзка или по време на движение.
8. Ако е възможно, по-добре изпратете SMS вместо да проведете разговор.
9. Когато си избирате телефон, вземете предвид неговия коефициент на излъчване (DAS).
9 правила за безопасен разговор по мобилния телефон
Източник: .NET
gixo
на 01.07.2008 в 13:38:09 #1В отговор на 2) и 4) 2- хендсфри с блутуут е със СЪЩО толкова вредно излъчване колкото и гсм-а. Друг е въпроса ако използвате такова с кабел... 4- антените на сегашните телефони са омнидирекшънал! което означава че излъчват във всички посоки! Айде бъдете малко по-компетентни плс!!