Още преди началото на втория мандат на Доналд Тръмп неговата съпруга даде заявка този път да бъде по-активна в своите дела. И въпреки че законът не й е отредил конкретни правомощия, тя има цели, които се бори да постигне, разчитайки на подкрепата на държавния глава.
Наскоро Мелания Тръмп организира среща в Белия дом с жертви на онлайн тормоз и разпространение на нецензурирано съдържание в интернет пространството. И тя заяви категоричната си позиция, че за нея подобни деяния трябва да се отчитат като престъпления и да водят до съответните наказания. А тази седмица вече може да се похвали, че нейната цел е изпълнена.
На специално събитие в Белия дом Първата дама пристигна хваната за ръка с Доналд Тръмп и двамата положиха подписите си под "Transfer it Down Act" или т.нар. Закон за премахване на съдържанието. Това е федерална мярка, насочена към криминализиране на разпространението без съгласие на интимни изображения, включително откровено фалшиви и генерирани от изкуствен интелект. С неговото приемане подобни действия се превръщат в престъпления.

Източник: GettyImages
Мелания благодари за подкрепата
"Всеки, който умишлено разпространява изображения с откровен характер без съгласието на субекта, ще бъде изправен пред до три години затвор", каза Тръмп. Преди той да сложи подписа си под него, законът получи двупартийна подкрепа. Мелания Тръмп също публично и неведнъж се застъпи за неговото приемане. А нейната роля също е била от съществено значение за приемане на законопроекта от Конгреса, за да се стигне до церемониалното полагане на подписи върху акта на държавния глава.
Всъщност подписът й няма никаква сила, защото Първата дама е лишена от правомощия, но има своето символично значение и е един вид награда за усилията, които е положила, за да се стигне до желания краен резултат. "Хайде, подпиши го все пак", каза Доналд Тръмп и поясни, че тя наистина заслужава тази чест.

Източник: GettyImages
Първата дама също сложи подписа си
Освен да защитава жертвите на подобен онлайн тормоз, законът има за цел да прилага и ясен контрол върху технологичните компании. С него социалните мрежи се задължават да премахват докладваното съдържание в рамките на 48 часа. В противен случай ги грозят санкции. На този етап Meta, Google и TikTok изразиха подкрепа за закона, обяснява Newsweek.
Разбира се, не липсват и критици в лицето на защитниците на цифровите права и свободата на словото. Според тях законът може неволно да потисне законно съдържание, включително ЛГБТ материали и критики към правителството. Но от Белия дом са категорични, че този "исторически" закон е наистина важен и необходим. А Мелания Тръмп може да се похвали с тази победа, която не е само нейна, но и заслугата й не е за подценяване.