Понеделник е "началото" на друг цикъл на балансиране между работата и личния живот.  Или на дисбаланса между тях - зависи от гледната точка.

Съществуват някои научни твърдения, които могат да дадат яснота по въпроса, касаещ омразното чувство, което изпитваме към понеделниците.

Схема на съня

Снимка 320402

Източник: iStock

Умът ни се подчинява на нашия биологичен часовник. Всяка година (както се случи и тази събота), когато часовниците "политат един час напред", сякаш всичко в организма ни напълно се обърква. Без да осъзнаваме, всъщност правим промяната със смяната на часа всяка седмица.

Тъй като повечето хора не спят достатъчно през работните дни, те често се опитват да компенсират през почивните. Но ако спите само за час или два повече през уикендите, отколкото през работните дни, може да объркате часовника на тялото си.

Според учените този допълнителен сън просто ви прави по-уморени в началото на седмицата, защото на тялото ви му е отнет бонус съня в понеделник, който то е получило през почивните дни.

Внезапна промяна

Снимка 320403

Източник: iStock

Учените са установили, че когато поискате от хората да записват емоциите си на редовни интервали, се оказва, че в понеделник не са по-стресиращи или потискащи от вторник, сряда или четвъртък. Само при петъците има разлика, защото хората очакват уикенда. Освен тях всички работни дни са еднакво ужасни.

Но ако помолите хората да си спомнят кой е най-лошият ден, те винаги ще кажат понеделник. Това се дължи на факта, че има по-голяма емоционална промяна от неделя (щастлив уикенд ден) до понеделник (работен ден), отколкото между два работни дни. Така че понеделник винаги ще изглежда като най-омразния ден от седмицата.

Не се чувствате добре в кожата си

Снимка 320404

Източник: iStock

Един средностатистически почивен ден обикновено включва храна, пиене или пушене в по-големи дози от нормалното и всичко това се отнася до физическото ви състояние. Затова хората виждат в понеделник най-добрия ден, за да променят нещо в себе си.

По-вероятно е да приемете (или действително да започнете) диета през първия ден от седмицата, както и да откажете пушенето точно тогава. Макар че това са положителни промени, в действителност те са свързани с негативни чувства.

Идеята за промяна произлиза от подсъзнанието ви и е провокирана от негативно себеусещане, свързано с външния вид, здравето ви и т.н., което допринася за това да възприемате понеделниците така негативно - осъзнавате, че има нещо, което не харесвате, и се залавяте да коригирате.

По-малко здрави сте

Снимка 320406

Източник: iStock

В понеделник не се чувствате по-малко здрави, всъщност вие сте по-малко здрави. Учените са установили, че дори хората, които обикновено поддържат теглото си и гледат да са в отлична форма, тежат най-много в началото на седмицата.

Причината е, че уикендите всеки си позволява да се поотпусне. В понеделник са и най-често срещаните случаи на сърдечни пристъпи и удари. Дори и да не стигнете до болницата, кръвното Ви налягане е по-високо в понеделник, както и шансовете ви да се разболеете като цяло.

Социализиране

Снимка 320407

Източник: iStock

Една странна причина понеделниците да са толкова омразни, датира още от пещерните хора. Човешките същества са социални индивиди и за да са щастливи, трябва да се чувстват комфортно на мястото си в "племето".

Според учените дори и само след два дни отсъствие, в понеделник първо трябва да се уверите, че мястото ви в работната среда е сигурно. Комуникацията с вашите колеги е важна част от подготовката за работната седмица, затова докато я осъществите, първите часове на понеделниците могат да бъдат много тежки.

Не обичате работата си

Снимка 320408

Източник: iStock

Според проучване на Gallup International 70% от хората мразят работата си или - в най-добрия случай, въобще не им пука за нея.

Чувствата на депресия и безпокойство започват в неделя вечер, което води до непродуктивен понеделник. Това може би е причината 37% от заявленията за работа да бъдат подадени във вторник, повече от всеки друг ден от седмицата.