Досега технологиите за улавяне и съхранение на въглеродния диоксид - парниковият газ, на който се дължат промените в климата на Земята, включваха компресирането на газа до течност, транспортирането му до подходящо място и инжектирането му под земята.
Този процес изисква високи температури, скъпо е, трудно осъществимо от инженерна гледна точка и съществува опасност от изтичане в околната среда.
Сега, учени от Университета RMIT в Мелбърн, Австралия, са открили по-устойчив подход - да превърнат газообразния въглероден диоксид в твърди въглища. Те споделят, че макар и да не могат да върнат времето назад в буквалния смисъл, превръщането на газа във въглища и закопаването им обратно под земята много напомня на това.
Източник: iStock
Екипът използвал течни метали като катализатор, което позволило процесът да се случва при стайна температура и да бъде ефективен и изпълним в голям мащаб.
Страничен ефект от метода е и това, че така образуваните въглища могат да задържат електрически товар, което ги превръща в суперкондензатор и в бъдещето биха могли да бъдат използвани като компонент на превозните средства.
В хода на процеса се образува и страничен продукт, който може да намери индустриално приложение, тъй като представлява синтетично гориво.
dad
на 17.03.2019 в 18:01:55 #1При свързването на въглерода с кислорода (горене) се получава въглероден диоксид и топлина.За разлагането на диоксида на съставнитеси части би трябвало дасе внесе топлина-толкова,колкото е получено при правата реакция.Ако не е така,то имаме някакво отклонение от закона засъхранение!!!. И ако продължаваме всъщия дух,можем да измислим термоядрен синтез при стайна температура (Имаше такива къор фишеци,но нещо нобела им се размина)