В България няма официална статистика колко са хората с репродуктивни проблеми. Според специалистите обаче става дума за повече от 270 000 двойки, които не могат да създадат потомство без лекарска помощ.

Вече за никого не тайна, че това е един от най-сериозните проблеми на съвремието. И макар днес да се грижим за здравето и благосъстоянието си повече от всякога, медицината и технологиите да се развиват толкова бързо, оказваме се неспособни на най-естественото - да създаваме деца. Но защо това е така?

Науката се опитва да намери отговора на този въпрос и го открива на необичайни места. Като някои от ежедневните човешки навици.

Изкуствената светлина и нощните смени

Според проучване, публикувано в научното списание Cell Reports, излагането на високи нива на изкуствена светлина през нощта може да разстрои биологичния часовник на жените, а следователно и репродуктивните им функции.

Снимка 309485

Източник: iStock

"В съвременното общество жените се сблъскват с много изменения в околната среда, които може да понижават плодовитостта - вечер сме изложени на силна светлина, а ритъмът на съня ни е нарушен от работа на смени или преминаване от една времева зона в друга", обяснява един от авторите на проучването.

Изкуствената светлина от електронните устройства, които непрекъснато използваме, нарушава съня ни като изпраща сигнал към мозъка да остане буден - за него светлината означава, че все още е ден. Това обърква естествения ни биологичен часовник и кара мозъка да произвежда по-малко мелатонин (хормонът, отговорен за регулацията на съня), когато е тъмно. Часовникът ни се разстройва и може да повлияе на здравето ни, включително на репродуктивното.

Мелатонинът може да предпазва яйцеклетките от увреждане, особено по време на овулация. Този хормон притежава силни антиоксидантни свойства, които защитават яйцеклетката от свободните радикали. Затова е необходимо жените, които се опитват да забременеят, да прекарват поне 8 часа на тъмно нощем, като не използват мобилния си телефон или компютъра поне един час преди сън. Ако можете да регулирате осветлението в дома си, опитайте вечер постепенно да намалявате силата му до момента, в който си легнете.

Цигарите

Пушенето е свързано с няколко причини за понижена способност за забременяване и износване на бебето. Рискът жените, които пушат, да страдат от репродуктивни проблеми е с 60% по-висок, отколкото при непушачките. Друга причина да се откажете от вредния навик е спонтанният аборт, като опасността това да се случи през първите три месеца от бременността на жена, която пуши по една кутия цигари на ден, е два пъти по-голяма, отколкото при останалите жени.

Снимка 309483

Източник: iStock

Цигарите са свързани и с още една опасност за бебето (освен мутациите) - въглеродният моноксид и цианидите от цигарения дим преминават през плацентата и навлизат в тялото на мъничето. Това може да предизвика съкращения на кръвоносните съдове в плацентата, понижен кръвен поток и аборт или пък потискане растежа на бебето и неговата смърт на по-късен етап от бременността.

Мъжката фертилност също не е пощадена от тютюна. Според Американското общество по репродуктивна медицина, пушенето може да засегне основни параметри на семенната течност - обем, вискозитет, брой на сперматозоидите и други. Цигарите причиняват и по-високо ниво на фрагментация (разпад) на ДНК в сперматозоидите, както и промяна в епигенетичния им профил. Епигенетиката е свързана с начина, по който тялото ни "чете" информацията от нашата ДНК и също се унаследява. Много от епигенетичните промени, които цигарите предизвикват, са свързани със сърдечни заболявания и рак.

Кафето и енергийните напитки

Жените, които редовно консумират кафе или енергийни напитки, понижават шанса си да забременеят с 27%. Според едно изследване, кофеинът пречи на мускулните съкращения на фалопиевите тръби, по които яйцеклетката трябва да се придвижи от яйчника към матката. Зачеването се случва именно във фалопиевите тръби. Затова, ако съкращенията на гладката мускулатура намалеят, яйцеклетката няма да се окаже на най-подходящото място за оплождане. Поради тази причина учените препоръчват жените, които се опитват да забременеят, да спрат да пият кафе и енергийни напитки.

Снимка 309482

Източник: iStock

Установено е, че кофеинът не влияе на качеството или броя на сперматозоидите, но при мъжете опасността се крие в напитки като кока-кола, които понижават концентрацията на сперматозоидите с 30%. Мъжете, които консумират предимно кафе и чай, не показват изменение в броя на тези клетки.