Сън. Всички знаем колко се нуждаем от него, но повечето смятаме, че не спим достатъчно.
Постоянно сме уморени от недоспиване и се борим да постигнем тези неуловими осем часа всяка нощ. Но може да се окаже, че именно стресът за недоспиване е това, което ни кара да се чувстваме толкова изтощени.
Според д-р Нийл Стенли, експерт по съня във Великобритания, не всеки се нуждае от осем часа сън - просто трябва да слушаме тялото си. Той смята, че това е само един от десетките митове за съня, които мнозина смятат за верни.
Д-р Стенли разкрива пред Independent някои от най-често срещаните заблуди около съня и обяснява кои всъщност са верните факти.
Източник: iStock
Мит: всеки се нуждае от осем часа сън
"Необходимостта от сън е като височината. Всички сме различни и до голяма степен е генетично определено", казва Ден Стенли. Осем часа е средна стойност, а не нещо на всяка цена и при всеки.
Според доктора размерът на нужния ни сън е този, който позволява да сме будни, бдителни и фокусирани през деня. Ако се чувстваме сънливо през деня, най-вероятно има проблем с качеството му през нощта.
Факт: подтискането на съзнанието е най-важното, за да заспим
За да заспим, се нуждаем от три неща: легло, спокойно тяло и най-важното - тих ум. Няма да заспим, ако съзнанието ни се състезава, така че всичко, което правим, за да го забавим, помага да заспим.
Мит: пиенето на кафе преди лягане ще ни събуди през нощта
Източник: iStock
Някои хора са много чувствителни към ефектите на кофеина и за тях е важно да избягват да пият напитки с него преди лягане, но златно правило и за това няма. За други ефектите, причинени от кофеина, са много по-минимални и те нямат никакви проблеми с кафето преди лягане.
Мит: упражненията преди лягане ни пречат да заспим
Упражненията през нощта не оказват непременно влияние върху способността ни да спим. Важно е след тренировка да имаме достатъчно дълго време, преди да си легнем.
Мит: нуждаем се от по-малко сън, когато остареем
Източник: iStock
Сънят се нуждае от фиксиране в началото на двадесетте години и не се променя толкова, когато остаряваме. Това, което се променя с възрастта, е способността ни да получим съня, от който се нуждаем. С остаряването той става по-лек, затова и по-лесно се събуждаме през нощта. А веднъж будни, по-трудно заспиваме.
Факт: тийнейджърите трябва да спят повече от възрастните
Подрастващите се нуждаят от повече сън, защото преминават през пубертета, което води до големи физически и емоционални промени, а сънят е важен за тези процеси. Нещо повече, тийнейджърите трябва и да заспиват по-късно от възрастните - заради промяна в циркадните им ритми.
Мит: сънят се наваксва
Ако не сме се наспали добре една нощ, може да го наваксаме през следващата или поне да заблудим организма с такова усещане. Но ако цяла седмица не сме си доспивали, няма как да го направим през уикенда. Няма начин да си върнем изгубените часове.
Мит: позицията за сън разкрива личността
Източник: iStock
Правим между 12 и 20 големи промени на позицията си през нощта, така че тази, в която заспиваме и тази, в която се събуждаме, не е същата, в която спим. Затова и няма връзка между нея и личността ни.
Факт: избягването на синя светлина помага да заспим
Излагането на синя светлина от смартфони, таблетки и т.н. преди лягане, доказано прекъсва съня и причинява сънливост на следващия ден. Ярката светлина има подобни ефекти, така че дори да се използва "paperwhite" режима на електронните книги, отново има отрицателни ефекти. Оттук идват и съветите да избягваме всички екрани най-малко 30 минути преди сън.