Колкото и добре да си мислим, че познаваме този домашен любимец, се оказва, че робуваме на предразсъдъци и клишета за котките, които не отговарят на истината. Следващите редове може да ни накарат да преосмислим това, което си мислим, че вече знаем тях.
Млякото
Всъщност, котките са привлечени от каймака на млякото, който е много богат на мазнини, а не от самото мляко. За разлика от млякото, току-що издоено от кравата на село, млякото от магазина е много бедно на мазнини и не предоставя на котката това, което търси. Въпреки че някои котки обичат вкуса и на самото мляко и го пият, организмът им не се справя добре с храносмилането му.
Любопитството
Котките не са по-любопитни от всяко друго животно. Всяка котка си има свой собствен характер - някои са по-смели, други предпочитат да наблюдават от разстояние и на сигурно място. В английския език има поговорка, която гласи "Любопитството уби котката", но тя е погрешна интерпретация на по-стара поговорка, според която уплахата убива котката.
Източник: iStock
Днес става ясно, че в действителност много котки страдат от заболявания, предизвикани от стрес - основно поради негативни взаимодействия с други котки. Антагонизмът може да е между котки, отглеждани заедно в едно домакинство или между нашата и съседската котка и това е възможно да продължи с години.
Дресировката
Котките са точно толкова способни да научават нови неща, колкото и кучетата. Разликата е в мотивацията. Докато за кучето е важно взаимодействието с човека и за него наградата може да бъде похвала или дружелюбно потупване по главата, за котката единственият стимул е храната.
Освен това, щом ѝ стане скучно, тя си тръгва от "тренировъчната площадка" и нищо не може да я върне обратно. Дресировката на котката изисква много по-голямо търпение и постоянство, а обучителните сесии трябва да бъдат кратки, за да се постигне успех.
Fani
на 05.08.2019 в 15:30:48 #1Моята котка вижда в храната просто едно средство за оцеляване. Хич не й е стимул за каквото и да е