На всеки се е случвало да си легне вечер, да се чувства адски уморен и просто да не може да заспи. Очите ни са все така широко отворени, както в разгара на работния ден.
Тялото иска покой, но мозъкът сякаш не може да превключи на режим "сън". В подобни случаи може да тестваме някои от тези трикове. (Доброто старо броене на овце също не е за подценяване.)
Черно на бяло
В повечето случаи в късните часове на денонощието през съзнанието ни прескачат въпроси, свързани с това какво имаме да правим на следващия ден и как ще успеем да се справим с всички задачи.
Източник: iStock
Затова е добре след края на работния ден да систематизираме всички бъдещи задачи и да ги разпределим ясно. Така няма, вместо да спим, да се тормозим с въпроса до колко часа трябва да предадем проекта си.
Занимание
Ако все пак не сме се справили със задачата да дадем на мозъка си пълен покой от подобни въпроси, вариант е да почетем някоя книга, докато не го изтощим съвсем. Само едно важно уточнение - четивото не бива да е нищо вълнуващо, за да не постигнем обратен ефект.
Друг вариант е да си пуснем аудио книга или подкаст. Така мозъкът ни е зает с нещо неутрално, слуша и уж внимава, но не ни занимава с мислите, които не му дават мира. Шансът да се унесем се увеличава.
Източник: iStock
Далеч от леглото
Ако вечер изпитваме затруднения да се пренесем в страната на сънищата, то тогава трябва да си поставим ясно правило - лягаме си само когато сме наистина скапани от умора. А преди това може да се излежаваме на дивана и да гледаме телевизия или да свършим някаква работа.
Лягането в леглото трябва да се свързва само със сън, за да може мозъкът да го приеме като знак, че е време да си почине.
Съпровод
Никога не е късно да пробваме някое от всички приложения със звуци, които помагат заспиването. При бебетата например звукът на прахосмукачката или сешоара действа безотказно в повечето случаи.
Източник: iStock
Ние можем да си изберем между звуци от природата или музика за медитация. По-добре да не заспиваме със слушалки в ушите, а да пуснем на високоговорител.
Дишай дълбоко
Да контролираме дишането си е задачка, която може да дадем на неспокойния си мозък. Да вдишваме дълбоко и да издишаме бавно действа не само успокояващо, но и регулира пулса. Когато той спадне, автоматично се чувстваме по-релаксирани и готови за сън.
Силата на мисълта
Идеята е да насочим мислите си към неща, коренно различни от тези, които будят притеснение у нас. Като да мислим за предстояща ваканция или да си представяме какво ще облечем за сватбата, на която сме канени.
Ако тези идеи не ни помогнат на практика и безсънието ни мъчи достатъчно дълго, препоръчително е да се обърнем към лекар, защото то води след себе си редица вреди върху здравето.