85% от вредните за климата газови емисии, които човечеството създава, представляват въглероден диоксид. Останалите проценти са разпределени между азотния оксид и метана, но лидерството на СО2 е повече от абсолютно.
Свикнали сме да говорим за транспортната индустрия като основен замърсител на въздуха, но истината е, че тя отговаря само за 27.2% от изкуствено създадения въглероден диоксид.
Източник: БНТ
Електрозахранването и отоплението са обвързани с над 30% от всичкия СО2 в атмосферата - 15% от него идва директно от нашите домове.
Други основни източници на вредния газ са индустриалните земеделски предприятия и химическата индустрия.
Истината обаче е, че можем да спомогнем за редуцирането на СО2 в атмосферата, ако задружно предприемем съвсем малки промени в начина си на живот.
Пространството у дома
Всички можем да се съгласим, че не е редно милиони хора да живеят в жилища от по няколко квадрата, докато друга прослойка се шири в хол от 150 кв.м.
Дори и да не сме от последните, много от нас обитават непропорционално големи за нуждите ни жилища, а това означава загуба на топлина и повече електричество за осветление и други нужди.
Източник: Baluchon
В този ред на мисли, важно е да направим крачки към постепенната подмяна на уредите ни с по-модерни и енергийно ефективни такива. В дългосрочен план спестяваме доста от сметки и в крайна сметка сме по-безвредни за околната среда.
Бъдещето вече е тук
Източник: Tesla
Наскоро научихме, че до 40% от европейците възнамеряват да за купят електроавтомобил или хибрид като следващо возило за семейството.
Ако сме точили лиги по някое ретро BMW или УАЗ-ка за офф-роуд, е добре да размислим и да разгледаме какво предлагат големите производители.
Много готвят горещи електрически модели, които ще започнат да се появяват по улиците доста често само след няколко месеца.
Диета и... абе, всичко
Всички малки промени стават огромни, когато повечето от нас ги предприемат на индивидуално ниво - спасение от небето едва ли ще падне, уви.
Ако всички дружно започнем изневиделица да ядем само 30% по-малко месо от магазините, ще спомогнем за намаляването на въглеродните емисии от животновъдство с много повече от 30%, твърди проучване на университета в Единбург, Шотландия.
Източник: iStock
Можем сами да започнем да си правим пастата за зъби, верото, сапуна, шампоана и много други козметични и домашни продукти, с което лека по лека да намалим отпечатъка на химическата индустрия. Пък и избягваме досега с индустриални химикали.
Дрехите също са сфера, в която можем да направим значими за планетата промени, като например да започнем да пазаруваме повече от магазините за втора употреба и да използваме старите си дрехи за спорт и труд, вместо да даваме пари за нов, лъскав шушляк.
Kpace
на 13.10.2018 в 19:48:49 #1А америте ще си карат аврите по 5 литра с разход 20 на сто.