През последните няколко години темите за глобалното затопляне и замърсяването на околната среда дадоха тласък на много инициативи и движения, фокусирани върху устойчивия и природосъобразен начин на живот.
Един от най-популярните трендове е животът без боклук, по-известен като "zero-waste lifestyle", който подтикна много хора да се опитат да живеят, без да генерират каквито и да е отпадъци.
Беа Джонсън е един от най-популярните блогъри, отдадени на това да помагат на други хора да променят навиците си и да създават по-малко боклук. Самата тя генерира по-малко от един килограм отпадъци годишно.
Според нея най-големият проблем идва от това, че хората не са свикнали да пазаруват с мисъл за околната среда.
Първата стъпка към промяната е индивидуалното отношение към храненето. Хората трябва да се отучат да купуват по няколко отделни продукта, които най-често идват в пластмасови опаковки, и да започнат да купуват на едро, като съхраняват храната си по-дълго в буркани или в хладилника.
Готвенето у дома и дояждането на всички хранителни останки също са важни аспекти на този тип начин на живот.
На следващо място Беа твърди, че почти всички предмети или почистващи продукти у дома могат да бъдат заменени с такива, които могат да бъдат рециклирани. Вместо хартия, можем да ползваме памучни кърпи, които да перем след употреба.
Вместо всеки месец да купуваме нови препарати за почистване, може сами да си забъркваме такива, най-често на основата на оцет и сода бикарбонат.
Третият най-голям замърсител в световен мащаб е текстилната индустрия. Беа съветва, че най-добрият индивидуален принос, който може да направим в тази насока, е да спрем да си купуваме нови дрехи за всеки сезон и да се грижим по-добре за тези, които вече имаме. Тя е привърженик на дрехите втора употреба и на шиенето у дома - хоби, което всеки може да развие.