Всеки може да изпече пържола или наденички. С все по-големия процент вегетарианци и хора, които държат на здравословното хранене обаче, грилованите зеленчуци се радват на голям интерес. Освен че добавят цвят и витамини на уикенд барбекюто, те предлагат безброй варианти за приготвяне.

Кои точно да направим

Традиционно към месото за грил добавяме лук, картофи и тиквички, нарязани на кръгове. Ако не искаме да умираме от скука обаче може да добавим по-неочаквани - броколите и карфиолът, накъсани на розички, стават бързо и добавят хрупкавост, и свежест. Неочакван гост на барбекюто са краставиците - нарязани на филийки по дължина, те могат да бъдат обърнати, докато получат приятни тъмни черти от грила, а след това да бъдат добавени в обичайната салата.

Снимка 366587

Източник: iStock

Мариноване и пак мариноване

Тайната на добрите зеленчуци на грил е предварителната им подготовка. Нарязани правилно, те трябва да бъдат овкусени, като въобще не говорим за някакви сложни сосове, а за обикновен зехтин, лимонов сок и сол. Чесън, соев сос или табаско също са вариант, ако вкусовете им ни допадат.

Преди да ги поднесем

Винаги си припомняме кулинарните предавания, в които готвачът подправя храната финално, преди да я поднесе. Същото важи и за грилованите зеленчуци - свалени от скарата, ги солим (ако е нужно), добавяме малко черен пипер, няколко капки лимон и зехтин. Или пък добавяме свежи подправки по избор - магданоз, целина, кориандър, пресен лук, накълцани на дребно.

Снимка 366588

Източник: iStock

Ами плодове?

Все по-модерно става да добавяме неочакван вкус на летните плодове, като ги обърнем за секунди на грила. Праскови, ананас, манго, ябълки и почти всеки плод, който не съдържа много вода, може да бъде приготвен по този начин. Свален от скарата, го поръсваме с мед и се наслаждаваме на вкуса му. Или го добавяме към сладоледи, сорбета и гарнираме обикновените сладкиши.