След като лятото позакъсня и се надяваме да остане при нас по-дълго, активният летен сезон все още е в разгара си. А заедно с него всяка година се увеличава черната статистика на удавилите се, предимно в морето.
Всички сме гледали по филмите как давещите се хора викат за помощ, размахват ръка над водата и плискат в нея. Но това не е никаква гаранция, че ако ние, някой близък или пък непознат попадне в подобна ситуация, реакцията ще е точно такава и веднага ще се разбере какво се случва.
Когато говорим за удавяне, често всичко се случва за секунди и бързите действия са жизненоважни. Ето на какво трябва да обърнем внимание, преди да е станало прекалено късно.
Източник: iStock
Признаци, че някой се дава
Инстинктивен отговор при удавяне - давещият е съсредоточен в това да диша, да се държи над водата и да не поглъща от нея. Така хората наоколо може дори да не разберат, че е на крачка от смъртта.
Виковете са рядкост, защото е по-важно дишането. Махането също, защото ръцете са заети с опити да се задържим на повърхността.
Очите отново говорят много. Или са големи и издават страх, или пък са безизразни и с невъзможност да се съсредоточат.
Главата е ниско, а устата е на нивото на водата. Друга вариант е главата да е назад, а устата да е широко отворена нагоре. Но тя не успява да се задържи достатъчно дълго над водата, за да се диша и издиша.
Ако не можем да задържим устата си над водата, значи ни остава много малко време, докато потънем изцяло.
Източник: iStock
Неуспешни опити за обръщане по гръб или плуване, с което така и не се помръдва. Тогава говори за изтощение и безизходица.
Възможни са и неконтролирани движения с крайниците.
Борбата да се задържим на повърхността на водата, ако сме попаднали на мъртво вълнение например, продължава около минута в повечето случаи.
Кожата започва да посинява от недостатъчния кислород. Започва задушаване, пише Mario Vitonne.
Какво да правим
Тъй като най-много деца умират от удавяне, не бива да ги изпускаме от поглед. Но и винаги трябва да сме нащрек за горните признаци.
Ако се съмняваме, че нещо не е наред, трябва да повикаме детето (или възрастния) и да попитаме дали е добре. Не получим ли бърз отговор, викаме спасителя (ако сме на охраняем плаж, разбира се).
Сърдечният масаж и дишане уста в уста след изваждането от водата могат да спасят нечии живот.
Източник: iStock
Сухо удавяне
Друга ситуация, за която често се оказваме неподготвени. Особено когато става въпрос за деца. А именно те са най-податливи на наричаното още вторично удавяне.
То се случва извън басейна или водоема, след като сме поели вода, която е достигнала до белите дробове. Тя предизвиква спазъм в дихателната система, заради който можем да се задушим.
Болки в гърдите, кашляне, замаяност, бледа кожа, затруднено дишане са най-честите симптоми, които обаче невинаги биват забелязани навреме.