Учебната година, която започна преди няколко седмици, е стресираща не само за учениците, но и за родителите. И не говорим за финансовия аспект на подготовката на един ученик.
Мотивацията зависи от него самия, от учителите и не са последно място - от родителите. Да запалим в детето интереса към образованието понякога може да не е лесна задача, особено ако нямаме правилния подход. Ето няколко стъпки, към които е добре да се придържаме.
Позитивна нагласа
Ако постоянно повтаряме на детето, че богатите и успешни хора са не тези, които са се изучили добре, то тогава как ще успеем да го мотивираме да изкарва шестици?! Трябва да го убедим чрез думите и реални примери, че от образованието наистина има смисъл и че може да ни отвори много врати, които иначе ще си останат заключени.
Децата попиват всичко от нас, затова нашата нагласа е и тяхната нагласа, поне докато не узреят достатъчно за нещата от живот.
Източник: iStock
Училищен живот
Ако дори не си правим труда да се явяваме на родителски срещи, това също е ясен знак за ученика ни, че подценяваме образованието и неговата важност. Вече има достатъчно начини да се включим в училищния живот, като например електронни дневници и Facebook групи.
Така и ще имаме обратна връзка с учителите и ще можем да реагираме навреме, ако детето ни промени поведението и представянето си.
Учене всеки ден
Не, не става дума за писането на домашните и скучните уроци в учебниците. Става дума за нещата от живота. Трябва да се стараем максимално да въвличаме хлапето във всички ежедневни дейности.
Днес ще се научи как да пресади цвете, утре - как да нареже зеленчуците за супата. Всичко това са нови знания и умения и разпалват любопитството за още и още.
Източник: iStock
Четене
Да отделим половин-един час вечер, за да почетем заедно с детето е наистина страхотна идея. Докато е по-малко ние му четем, а след това всеки се разполага удобно с любимата си книжка в ръка.
Да възпитаме любов към книгите още от най-ранна възраст е едно то най-добрите неща, които можем да направим за своето дете. Така и ученето и запомнянето на уроците ще е доста по-лесно, пише Hello.
Тестовете
Всички контролни и препитвания в час са си наистина стресиращи за детето. За да намалим неприятното изживяване, трябва да приложим ефективен начин за преговор. То ни разказва, ние - слушаме. Позволени са и малки хитринки и награди.
Също така, ученикът трябва да приема достатъчно вода, по-малко захар и да прекарва по-малко време с телефона, таблета или компютъра.
Източник: iStock
Домашните
Най-важното го оставяме за накрая. Защо ли? Защото ако сме се справили с предходните задачи, домашните няма да са никакъв проблем за нашия ученик.
Разбира се, трябва да му помагаме с каквото можем, но и да не правим грешката да го научим, че ние, а не той, има задължението да се подготви за утрешния учебен ден.
spasov3
на 08.10.2018 в 14:19:24 #1Приятно четиво е тази статия.