Почистването на дома не е сред най-приятните занимания, защото в повечето случаи запълва свободното ни време, което можем да оползотворим по много други начини. Но и тук, както при много други аспекти от живота, всичко се свежда до правилното планиране.

В случая говорим за по-мащабен план за действие, който включва 12-те месеца от годината. Ето една идея какво трябва да направим във всеки от тях, за да имаме винаги чист и подреден дом, без да се чувстваме като домашни прислужници. Всъщност, това са навици, които е добре да придобием в конкретния месец, а не просто да си останат като еднократно действие.

Януари

Със сигурност трябва да започнем новата година на чисто - не само в съзнанието си. След края на празничния сезон, когато стане време за прибирането на украсата, е и точният момент да се разделим с доста ненужни вещи у дома, които само заемат място и пречат на позитивната енергия. Със сигурност ще се почувстваме по-добре.

Снимка 400018

Източник: iStock

Февруари

Във всеки дом има едни ъгълчета, които все пренебрегваме, когато дойде време за почистване. Най-вероятно, защото просто ни мързи. Но така със сигурност не си правим услуга, защото мръсотията се трупа около нас и малко по малко свикваме с нея.

Щори, рафтове, рамки, первази и всички джунджурийки по тях. Това са места, които може да не забелязваме колко са мръсни, а именно там се образуват мухъл и акари, които вредят на здравето.

Март

След като сме изчистили там, където предпочитаме да не обръщаме внимание, че е мръсно, е време да се заемем с едни други места - труднодостъпните. Там прахта и боклуците се трупат ден след ден, но някак остават скрити за нашето око. Но това не ги прави безопасни.

В тази задача вероятно ще имаме нужда от помощ от приятел. Точно навреме за пролетното почистване идва и едно леко разместване на мебелите, за да можем да почистим добре под леглото, зад гардероба и навсякъде, където принципно пропускаме.

Снимка 400023

Източник: iStock

Април

Слънцето вече все повече се показва, денят е все по-дълъг и мръсотията по прозорците все повече си личи. И какво значи това - че е време за основното им почистване. Разбира се, не е препоръчително да се случва веднъж в годината, но след зимата е задължително.

Май

Отново идва ред за изхвърляне, като този път акцентът е върху онези шкафове и чекмеджета, към които рядко посягаме. Кухненска посуда, ненужни сувенири и всичко друго, за което не сме се сещали от началото на годината - време е да отиде в боклука.

Юни

Денят е още по-голям и след работа имаме достатъчно време за малко ръкоделие. Тук визираме всевъзможни идеи "направи си сам", каквито можем да видим в интернет с цел разнообразяване интериора на дома. Успокояващо е, занимателно е и нищо чудно да се превърне в новото ни хоби.

Снимка 400019

Източник: iStock

Юли

Ако имаме градина, сега е моментът да й обърнем специално внимание, защото със сигурност ще прекараме доста време в нея. Ако трябва да се задоволим само с тераса, също не пречи да я освежим с нова мебел или аксесоар за по-добро настроение.

Август

През най-горещия месец вероятно не се задържаме дълго вкъщи, но това не значи, че трябва да занемарим дома. Ако пък имаме деца, това е идеалният момент да разчистим основна детската стая и да я подготвим за новата учебна година.

Септември

Тук акцентът е върху подовите настилки. Ако сме заложили само на плочки и паркет, нямаме особено грижи. Но всички килими и пътеки изискват особено внимание, което да е част поне от есенното почистване.

Ако нямаме подходяща прахосмукачка, по-добре да се доверим на фирма, които ще ги почисти наистина в дълбочина, а не само повърхностно. Добре е това да се случи и с диваните и матраците.

Снимка 400024

Източник: iStock

Октомври

Отново онова време, в което все повече се задържаме вкъщи и искаме да ни е наистина уютно. А докато се излежаваме на дивана, можем да разгледаме някоя и друга идея за умно съхранение и за това как да преподредим гардероба си, за да се настроим на есенно-зимна вълна.

Ноември

Тук акцентът е върху кухнята. Тя се нуждае от основно почистване не само преди празниците, но най-вече тогава. Миялна, хладилник, всички шкафове с тенджери и чинии, всички малки домакински уреди. Със сигурност ще имаме по-голямо желание да готвим, когато всичко в кухнята блести от чистота, пише Hello.

Колко често да разчистваме у дома

Колко често да разчистваме у дома

И колко е важно да го правим

Декември

Надали ще имаме особено време за чистене в последния месец на годината, но все пак. Банята и килерът за дрехи са две места, чието чистене също често отлагаме във времето. Но трябва да си обещаем, че няма да правим повече така.