Ако все още не му е дошло времето на есенно почистване у дома, добре е да се случи възможно най-скоро. Не само заради дебелите дрехи, които трябва да извадим на преден план, за да сме подготвени за есента.

Често подценяваме важността не толкова на подреждането, колкото на разчистването на дома. Защото ако имаме прекалено много ненужни вещи, все няма да им намерим правилното място и все ще ни изглежда разхвърляно. Затова единственото решение е изхвърляне на всичко ненужно.

Със сигурност ни се е случвало да отворим гардероба (който едва се затваря заради всички дрехи), да видим онези купчини, които все премятаме, да ги прегледаме с идеята да изхвърлим ненужното и после пак да ги върнем на мястото им. Де да знае човек какво може да ни хрумне да носим?

Снимка 382583

Източник: iStock

Така единственото, което постигаме, е да заблуждаваме себе си. А дори да не сме специалисти по фън шуй знаем, че всички ненужни вещи ни пречат да живеем щастливо. Да вещи, не само дрехи.

И какво да направим по въпроса?

На всеки 90 дни трябва да правим разчистване на дома. Без оправдания. И не просто да слагаме всичко ненужно където му намерим място, а всеки път да се разделяме с вещите, чието място е само и единствено на боклука. Така разчистването ще съвпадне и със смяната на сезоните, за която трябва да бъдем подготвени.

Снимка 382588

Източник: iStock

За да не бъде толкова стресиращо, можем да започнем с по-малка бройка дрехи и вещи и на всеки три месеца да я увеличаваме. Тя зависи и от това какво и по колко притежаваме, но не трябва да вярваме, че повечето винаги е по-добре

Така ще избегнем и онзи кофти момент след закупуването на нова дреха или ваза например, когато се чудим къде да сложим и нея. А и ще имаме оправдание да отидем на пазар за нови придобивки. Но само необходими, разбира се, а не импулсивни.

Както при много други дейности, и при разчистването е добре да имаме ясен план. Затова взимаме лист и химикалка и записваме от какво искаме да се отървем и къде какво място да разчистим.

Четири пъти в годината, но и всеки ден. Това е основното правило на подредения дом. Ако ежедневно се опитваме да се измъкнем от задължението си да го приведем в спретнат вид, когато изтекат споменатите 90 дни съвсем няма да ни се занимава, защото задачата ще е станала едва ли не непосилна.

Снимка 382589

Източник: iStock

Друга много честа и много важна грешка е, че не създаваме дом за своите вещи, а място за живеене, за щастие, за любов. За да се случи това, трябва да изхвърлим всичко, което не ни кара да се усмихваме.

Ако не сме носили една дреха в последните две години, значи е време да я подарим или изхвърлим, независимо колко пари сме дали за нея, пише Hello.

Как да има място за всичко у дома

Как да има място за всичко у дома

Съвети от експерт

Ако имаме дете, то подреденият дом е истински блян. Най-важното в случая е да разчистим всички играчки, които детето вече е надрасло. След това ги подреждаме по категории. И най-важното - не купувам прекалено много, само и само да угодим на всеки каприз.