Съществуващи или не, зомбитата могат да бъдат третирани като всяка една епидемия. На базата на тази презумпция, екип от университета Корнел в САЩ провеждат изследване кои са най-безопасните места при подобно апокалиптично събитие.
Както може и да се предположи, ако се намираме в голям град, сме обречени от самото начало. Това твърди Алекс Алами от изследователския екип и предлага да се замислим за живот извън градовете, ако страдаме от фобия от зомбита.
Източник: iStock
Вдъхновени от книгата "Z-та световна война" на Макс Брукс, учените от Корнел използват стандартния модел за разпространение на епидемии, но променят параметрите според спецификите на зомбитата. Предполага се, че заразата се пренася при директен контакт (ухапване), че зомбитата се движат единствено пеша и че не умират естествено, а трябва да бъдат убити.
При това положение, при колапс на инфраструктурата, хората са обречени. Освен ако не живеят в отдалечени от големите градове или изолирани места като планините например. Големите градове стават малко по-сигурно място 28 дни след избухването на епидемията, когато зомбитата са се изтеглили в покрайнините им.
Ако подобен апокалипсис се случи, основното правило е да стоим далеч от места с много хора. Успех!