Около една трета от храната, произведена в световен мащаб всяка година отива на боклука! Като загуба за икономиката това се равнява близо на един трилион долара, а щетите, причинени на околоната среда, не биха могли да бъдат поставени в рамки.

Проблемът е толкова сериозен, че дори филми се правят по въпроса - с цел да се ограничи разточителството на хранителните ресурси на планетата.

Антъни Бурдейн: Използвай всичко, не изхвърляй нищо

Новият филм на Антъни Бурдейн и връзката му с разточителството на храна

Известният готвач се опитва да промени навиците ни

Затова днес ви представяме пет начина, чрез които да направите минимална, но абсолютно реална разлика за глобалния проблем с изхвърлянето на храна, както и да спестите средства на домакинството си.

Кори и обелки

Вместо да изхвърляте обелките и корите от плодовете и зеленчуците, може да ги оставите на слънце, за да изсъхнат, а след това да ги приберете в буркан. Портокаловата кора, например, е страхотна добавка към редица ястия.

Всичко става за ядене

Много от нас изхвърлят листата на морковите и репичките, без реално да е нужно. Зелените и листните части на зеленчуците често съдържат точно толкова хранителни вещества, колкото и самите зеленчуци. И биха направили супата ви още по-здравословна. А мислили ли сте да ги прибавите и към сутрешното зелено смуути?

Сладък аромат

Снимка 316186

Източник: iStock

След като сте използвали ваниловите шушулки, не ги изхвърляте, а ги сложете в захарницата. Така сладкишите или чаят сутрин ще станат по-ароматни. Ваниловите шушулки може да замените с канелени пръчки. Последните е добре да добевите и във вече направеното бурканче за сушени обелки от плодове.

Бъдете градинари

Снимка 316060

Източник: iStock

Целината, джинджифилът и повечето салати могат да ви дадат повече, отколкото предполагате. Ако ви е останал кочан от зелена салата или зеле, може да го накиснете в съд с вода и да го оставите да покълне. Неизползваният и леко повехнал джинджифил бихте могли да засадите в саксия, като единствената грижа за него ще бъде почвата около него да бъде влажна.

Храната храни

Снимка 316061

Източник: iStock

Развалени салати, черупки от яйца, използвано кафе и много други остатъчни продукти са страхотни естествени торове за домашните растения. С вътрешната част от обелката на банана пък може да натриете листата на цветята - това ще стимулира фотосинтезата им. След като го направите, нарежете и заровите обелките в почвата около стъблото - това, което за вас вече е безполезно, е храна за почвата.