Докато жените често подценяваме възможностите на тялото си и силата, която притежаваме, мъжете правят точно обратното. Ясно е, че има различия в начина, по който тренират представителите на двата пола. Но по-нежната част от посетителките във фитнеса спокойно можем да си откраднем някой и друг съвет от напомпаните мъжаги.
Смело и със сила
Силовите тренировки определено не са запазена територия само за мъжете. Въпреки че пристъпваме несигурно в нея, би трябвало да променим мнението си за тях. И да развенчаем мита, че подобен тип тренировки водят до прекалено мускулесто и, със сигурност, не особено женствено телосложение.
Истината е, че в тренирането и оформянето на мускулите няма нищо лошо. Tе правят тялото да изглежда стегнато и поддържано, а не просто слабо. Трудно е жените да качим повече от два-три килограма мускули.
Източник: iStock
Tова се дължи на факта, че в нашето тяло няма достатъчно тестостерон и хормон на растежа, който да ни направи прекалено "нацепени", споделя дългогодишният треньор Жан-Клод Вакасин.
Повторението е майка на...
В духа на горните размишления, за жените и мъжете във фитнеса, трябва да изведем още една важна подробност. Тя е свързана с факта, че повторенията на силовите тренировки са "виновниците" за огромните мускули, които повечето дами не желаем.
Както мъжете често се пресилват с тежестите, така и жените често тренираме с прекалено малки килограми. Три до пет повторения с по-голяма тежест няма да ни направят "батки", а просто по-силни и издръжливи.
Източник: iStock
Ако правим десет повторения с по пет килограма, все едно само си губим времето. Трябва да предизвикваме възможностите си, за да виждаме резултати. А те, от своя страна, мотивират допълнително в моментите, когато това ни е необходимо.
Точно и ясно
Както фитнес маниаците, така и ние, нежните новобранци във фитнеса, е препоръчително (дори наложително) да имаме създадена от специалист фитнес програма. Тя трябва да набляга на зоните, които искаме да подобрим, с правилните упражнения, и резултатите няма да закъснеят.
Като част от режима ни трябва да се добавят и тренировки, натоварващи по-голямата част от мускулатурата. Интензивните интервални тренировки са подходящи за целта и все по-актуални.
Отдаденост
Когато говорим за фитнес, може да направим заключението, че мъжете са по-отдадени на това занимание. Те прекарват часове наред в залата, без да изпитват угризения на съвестта. А ние, жените, все си намираме правдоподобна причина да пропуснем поредната тренировка.
Трябва да сготвим или да изчистим, да напишем домашните с децата или да прекараме повече време с близките си. Но ако сме си поставили една цел, нищо не трябва да ни разсейва от нея.
Източник: iStock
Искрено и лично за калориите
Според фитнес специалиста Жан-Клод Вакасин, друга често срещана грешка при трениращите жени е редуцираният прием на калории. Всъщност, когато тренираме здраво, ни трябват доста калории. Ако се стараем да ги сведем до минимум, индексът на мазнини в тялото ни ще се повиши.
Ако според Индекса на телесна маса трябва да приемаме 1200 калории на ден, а ние на своя глава ги отрежем до 400, ще загубим бързо няколко килограма. При спазване на подобно ограничен за по-дълъг период от време обаче организмът ще се опита да компенсира дефицита с трупане на мастни резерви.
Източник: iStock
Така със загубата на тегло идва и загубата на мускулна маса, но не и на мазнини. А нали това е целта на занятието? За да я постигнем, трябва да приемаме достатъчно калории и да тренираме интензивно. Така под обстрел са именно мастните депа, пише Daily Mail.