Темата за ефектите на технологиите върху детското развитие получава все повече внимание, като за всички е добре известно, че децата в днешно време страдат от занижена концентрация, високи нива на стрес и изпитват трудности в социални ситуации.
От съвсем ранна детска възраст децата днес са приковани към лъскави екрани и са опиянени от хилядите картинки, игри, видеа и какво ли още не, които технологиите им предоставят.
Един от най-ефективните методи за противодействие срещу "дигитализирането на детството" е времето, прекарано сред природата, казват от университета в Илинойс, САЩ.
Източник: iStock
Според американските учени, редовните занятия на открито и в близък контакт с природата помагат не само за личностното развитие и психологическото здраве на децата, но имат ефект и върху резултатите им в училище и способността им да учат.
Времето сред природата прави малчуганите по-концентрирани, сваля нивата на стрес, завишава дисциплината им, мотивацията им и ангажираността им с отделни задачи.
Източник: iStock
Сред природата те изграждат по-пълноценни и балансирани взаимоотношения с връстниците си, по-склонни са да си помагат и да упражняват колективна креативност.
Учените твърдят, че не е нужно детето ни да се превръща в Маугли, за да усвои тези ползи. Достатъчно е контактът с природата да е редовен, като дори гледката към дървета или зелени площи от детската стая може допринесе за здравословното развитие на детето.