Според проучване на Евростат, около 4% от българите са самотни и няма с кого да споделят проблемите си. За Европа, като цяло, статистиката сочи, че 6% от населението се намира в това състояние.

През последните няколко десетилетия се натрупваха все повече доказателства, че животът в самота заплашва здравето ни дори повече от затлъстяването и други фактори, които може да доведат до преждевременна смърт.

На 125-та Годишна среща на Американската асоциация по психология през 2017 г., бяха обявени резултатите от два мащабни мета-анализа (тук и тук) на връзката между самотата и преждевременната смърт.

Според ръководителя на изследването, Джулиан Холт-Лундщад, данните убедително показват, че социалната изолация и самотата значително повишават риска от това, и то много повече, отколкото други водещи здравни показатели - затлъстяване, застоял живот, пушене. Според нея, да бъдем свързани социално с околните, е основна човешка необходимост с огромно значение за нашето оцеляване.

Снимка 334870

Източник: iStock

В друго сходно изследване, засягащо 3,4 милиона души от САЩ, Европа, Азия и Австралия, екипът установил, че трите фактора: самота, социална изолация и това човекът да живее сам, повишават риска от преждевременна смърт с 26-32%. Най-ясно изразените негативни ефекти от самотата са сърдечносъдовите заболявания и психичните разстройства.

Най-много самотници има в добре развитите в икономическо отношение страни, а най-тежко засегнати са възрастните хора. Към момента в САЩ повече от 25% от населението живее в самота.

У нас също се наблюдава тенденция все повече домакинства да живеят без деца, на фона на застаряващо население, а наблюдателите на процеса говорят за "епидемия от самота".

Снимка 334871

Източник: iStock

Необходимо е да полагаме повече усилия за запазване и развитие на взаимоотношенията си с околните и близките си, а на по-глобално ниво - децата да бъдат учени как да общуват здравословно с другите още в училище.

Затова, нека бъдем по-открити към близките и приятелите си, да ги търсим по-често, създавайки условия за положително общуване и да изграждаме доверие и близост с тях - полезно е за здравето ни.