Ако и вие сте качили няколко излишни килограма през зимата и планирате да започнете диета, имаме един съвет към вас – недейте!

Защо ли?

Вие ще се подложите на някоя от многобройните диети и ще отслабнете няколко килограма, но трябва да знаете, че статистически шансът да задържите слабата си фигура е точно толкова голям колкото да преборите злокачествен рак на белия дроб – 5%. Звучи малко зловещо, но това е горчивата истина.

Лекарите са наясно с тази истина – диети, упражнения и лекарства, които са със съмнителен ефект. Те знаят, че йо-йо ефектът е свързан със сърдечни заболявания, устойчивост на инсулин, високо кръвно налягане, възпалителни процеси, както и не на последно място, качване на още килограми.

В действителност, 97% от хората, които са се подложили на диета възвръщат всичко, което са свалили до 3 години. Статистиката не може да проследи точно ситуацията, защото проучаванията обикновено обхващат период от 18 месеца. Това прави повечето изследвания по темата неискрени в най-добрия и откровено измамни в най-лошия случай.

Един от водещите принципи на маркетинга в индустрията, която генерира печалби от колосалните 61 миларда долара, е налагането на представата, че мазнините са нещо лошо, и че ако искате да сте здрави трябва задължително да сте слаби.

Все повече изследвания обаче поставят това под въпрос. Дали затлъстяването причинява влошаване на здравето, или наднорменото тегло е в резултат на здравни проблеми?

Снимка 218511

Центърът за контрол и превенция на заболяванията публикува данни, според които най-ниските проценти на смъртност са сред хората, чийто индекс на телесна маса ги поставя в "наднормено тегло" или "леко наднормено тегло". И последните изследвания показват, че намаляването на теглото всъщност не подобрява здравните биомаркери като кръвно налягане, ниво на кръвната захар, или нивата на триглицеридите при повечето хора.

Тогава отново идва въпросът защо толкова много инвестираме в това да сме слаби, след като това първо не ни прави по-здрави, но и често ставаме по-дебели, по-болни, и по-нещастни?

Още любопитна информация за историческите аспекти на борбата с наднорменото тегло и формулирането на парадигмата, която ни казва кое е "точното" тегло, очаквайте в понеделник.