Рискът от развитие на рак на гърдата намалява, ако ядки, както и фибри, се консумират още в юношеска възраст. Това сочат резултатите на изследователски екип от Харвард, който провежда проучване сред 29 480 души.

Той открива значително намаление от 36% на риска от развитие на доброкачествени заболявания на гърдата (ДГЗ) при жени, които са консумирали ядки повече от два пъти седмично през юношеските си години. Известно е, че жените с ДЗГ са изложени на по-голям риск от развитие на рак на гърдата. Това е така, защото ядките и пълнозърнестите храни притежават вещества с антираково действие, твърдят от Чипи.

Лешниците, фъстъците и орехите съдържат антиоксидантите кверцетин и кампферол, омега-3 мастни киселини, като и фитостероли, които подтискат растежа на рака. Подобни съставки има и в рибата.

Затова е добре да включите 60 гр. ядки в дневното си меню, съветват от Чипи. Желателно е те да се съхраняват на хладно и сухо място и в непрозрачна опаковка, най-добре трипластова.

Здравословното хранене и физическата активност са особено важни, както за предпазване от коварното заболяване, така и за удължаване живота на хората, които вече са болни от него. Други полезни храни са моркови, зеле, броколи, чесън, смокини, лимони, гъби, соеви продукти, зелен чай и др.

Ракът на гърдата е най-често срещаната форма на рак, от която страдат жените по света. Разпространението на това заболяване се увеличава значително през втората половина на ХХ век. Все още не е доказано какво точно причинява този вид рак, но са известни някои от рисковите фактори. Сред тези, върху които не може да се влияе, са полът, възрастта, наследствеността, особеностите в менструалния цикъл.

Рискът от възникване на рак на гърдата намалява наполовина, ако жената е раждала или е кърмила (особено за по-дълъг период). Наднорменото тегло и ниската физическа активност значително увеличават риска.