Булимията и анорексията са свързани с нарушения в работата на гена ESRRA, който е свързан с женския хормон естроген и управлява работата на тези части от мозъка, контролиращи апетита и социалното поведение.
Загубата или временното спиране на работата на гена ESRRA превръща мишките, по-конкретно самките, в истински анорексици, отказващи калорична храна, даже когато са силно изгладнели, съобщава списание Cell Reports.
Учените ще се опитат да намерят начин да възстановят работата на този ген или поне да неутрализират вредните ефекти, свързани с неговото спиране. Ако те успеят да направят това, в бъдеще ще могат да създадат генна терапия или лекарство за борба с анорексията с булимията.
"Ние показахме, че този ген и нарушаването на неговата работа могат да бъдат един от рисковите фактори, влияещи върху развитието на анорексията или булимията. Естествено, че социалните фактори, като западния идеал за стройна женска фигура, също влияят на тяхната поява.
По-скоро разпространението на тези две болести през последните години е свързано с обществото, а не с генетиката", заяви водещият автор на изследването Майкъл Лутър от Университета на щата Айова.